Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 1270/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "N." z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej "N." z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2009 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa "N." zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej

podatku od towarów i usług w zakresie opłaty eksploatacyjnej za miejsca postojowe w garażu podziemnym.

We wniosku Wnioskodawczyni podała, że pobiera opłaty eksploatacyjne z tytułu miejsca postojowego w garażu podziemnym wielostanowiskowym od członków Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych. Opłaty eksploatacyjne związane z miejscem postojowym w garażu podziemnym zostały przez Spółdzielnię Mieszkaniową opodatkowane 22% podatkiem od towarów i usług (VAT).

Wnioskodawczyni przytoczyła treść art. 19 ust. 13 pkt. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U r Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.), po czym stwierdziła, iż mocą art. 43 ust. 1 pkt. 11 tej ustawy zwolniono od podatku czynności wskazane w art. 19 ust. 13 pkt. 11. Zdaniem Wnioskodawczyni, zwolnienie to dotyczy nie tylko opłat pobieranych za lokale mieszkalne, lecz wszelkich opłat wymienionych w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, tj. związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Skoro zatem są to czynności na rzecz członków spółdzielni którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jednoczesne spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego i czynności te spółdzielnia realizuje zgodnie z postanowieniami statutu, pobierając opłatę eksploatacyjną za miejsce postojowe w hali garażowej to należy uznać, że będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 11.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00