Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Gl 684/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Bożena Suleja, Protokolant Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi I. F. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia [...] Nr [...], wydaną na podstawie art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdził, że stanowisko pana I. F. przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu dzierżawy wartości dzierżawionej nieruchomości - jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podatkowy podał, że zainteresowany przedstawił stan faktyczny zgodnie z którym od 8 lat jest właścicielem budynku mieszkalnego, którego konstrukcja sprawia, że może on być wykorzystywany jako mały hotel, nieruchomość tę postanowił oddać w dzierżawę. Przedmiotowa nieruchomość nie wchodziła do prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiła majątek prywatny wnioskodawcy, od momentu jej nabycia, nie była objęta żadną ewidencją środków trwałych ani też nie dokonywano od niej odpisów amortyzacyjnych, jak również nie zaliczono jej wartości w koszty uzyskania przychodów. Po zawarciu stosownej umowy dzierżawy tej nieruchomości, została oddana przez wnioskodawcę do używania przez dzierżawcę od dnia 1 października 2009 r. Umowa wiąże obie strony do maja 2010 r. Na jej podstawie dzierżawca zapłacił z góry wnioskodawcy kwotę [...]zł. Wnioskodawca zawarł również z dzierżawcą odrębną umowę, w ramach której zobowiązał się do sprzedaży nieruchomości po upływie okresu dzierżawy. W tak przedstawionych okolicznościach wnioskodawca zapytał czy w związku z tym, iż przewidywany okres używania budynku jest krótszy niż jeden rok - może wartość budynku w pełnej wysokości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych z tytułu dzierżawy. Zdaniem wnioskodawcy, w opisanym przypadku może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pełną wartość budynku mieszkalnego stanowiącego przedmiot przysługującego mu prawa własności. Wyjaśnił, że przychody z tytułu dzierżawy postanowił opodatkować na tzw. zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie wskazał, że art. 22a ust. 1 tej ustawy zawiera definicję legalną środka trwałego. Stwierdził, że zgodnie z tym przepisem środki trwałe podlegają amortyzacji, a zatem odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 8 powołanej ustawy. Jednakże w przedstawionej sytuacji budynek mieszkalny został oddany do używania na podstawie umowy dzierżawy przez okres krótszy niż rok. Budynek ten nie jest więc środkiem trwałym w rozumieniu cytowanej ustawy, zatem wartość tego budynku, oddanego w dzierżawę, może być w pełnej wysokości zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00