Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Wr 569/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant Anna Terlecka, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2011 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi L. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za październik 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy orzeczenie Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] października 2010 r., określające L. Z. kwotę zobowiązania w podatku akcyzowym za październik 2009 r.

Wydanie opisanych decyzji było następstwem stwierdzenia, że skarżący zajmujący się m.in. obrotem olejem opałowym nie dochował ustawowych warunków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej oraz dokonał nieudokumentowanego obrotu tym produktem. Jak dowiodło przeprowadzone w tym względzie postępowanie podatkowe, dokonując sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe, pomimo pozyskania oświadczeń nabywców w tym względzie nie składał właściwemu naczelnikowi urzędu celnego wymaganego przepisami art. 89 ust. 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.) - dalej powoływana jako u.p.a. miesięcznego zestawienia ww. oświadczeń. Niedopełnienie tego obowiązku, stosownie do brzmienia art. 89 ust. 16 u.p.a., skutkowało koniecznością zastosowania do sprzedaży objętej ww. oświadczeniami wyższej stawki podatku wskazanej w ust. 4 pkt 1 u.p.a.

Dokonując zestawienia dowodów źródłowych, spisów z natury oraz możliwości magazynowych strony organ podatkowy stwierdził także nieudokumentowany rozchód 2.000 l. oleju opałowego, który wobec braku oświadczeń o jego przeznaczeniu na cele opałowe winien podlegać opodatkowaniu wg wyższej stawki podatkowej.

Ujawniono ponadto, że skarżący przekazywał część oleju opałowego dla własnych celów - opałowych, w tym zakresie przyjęto wyjaśnienia strony, że cześć oleju była wykorzystana celem ogrzania warsztatu magazynowego (nagrzewnica [...]). Nie zgadzając się natomiast z dokonaną przez skarżącego kwalifikacją dla celów opałowych oleju wykorzystanego do eksploatacji myjki ciśnieniowej. W tym zakresie zanegowano charakter opałowy zużytego paliwa, powołując się na wykładnię językową pojęcia "cele opałowe´´.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00