Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 marca 2013 r., sygn. I SA/Wr 1487/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant: Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 lutego 2013 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że zaskarżony akt nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz A S.A. z/s we W. kwotę 474 zł (czterysta siedemdziesiąt cztery złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów, wydana na wniosek A S.A. z/s we W., a dotycząca wykładni przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej powoływana jako u.p.d.o.p.).

Jak wynikało z akt sprawy, skarżąca zawnioskowała o wykładnię przepisów ww. ustawy w zakresie ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży wierzytelności własnych. Opisując przebieg przyszłych wydarzeń wskazała, że prowadzi działalność w zakresie udzielania kredytów i pożyczek. W przyszłości zamierza dokonać odpłatnego zbycia niektórych wierzytelności (powstałych z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek, innych umów oraz niedozwolonych debetów i wyłudzonych kredytów), zarówno na rzecz podmiotów powiązanych, jak i obcych, w celu dywersyfikacji ryzyka działalności operacyjnej oraz zmiany struktury pozycji bilansowych. Cena zbycia może zostać ustalona na dzień sprzedaży poniżej lub w wysokości wartości nominalnej wierzytelności, zaś termin zapłaty będzie determinowany momentem jej wyegzekwowania. Dalej strona opisała możliwy przebieg zdarzeń odnoszący się do momentu powstania przychodu z tytułu ww. sprzedaży w związku z zapytaniem dotyczącym tej kwestii, a będącym przedmiotem odrębnej interpretacji wydanej w dniu 8 sierpnia 2012 r. pod nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00