Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1727/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędzia WSA Dariusz Zalewski (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko P. S.A. z siedzibą w W. za nieprawidłowe, 2) oddala skargę w pozostałym zakresie, 3) stwierdza, że interpretacja indywidualna wskazana w pkt 1) nie może być wykonana w części, w jakiej została uchylona, 4) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. P. S.A. z siedzibą w W. (dalej: “Spółka", “Skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług. Przedstawiła następujący stan faktyczny.

Skarżąca w ramach prowadzonej działalności zawiera z kontrahentami umowy na sprzedaż usług pocztowych, na podstawie których udzielane są klientom opusty warunkowe w następujący sposób:

a) opust udzielany jest po spełnieniu określonych umową warunków, np. nadaniu określonej ilości przesyłek i dokumentowany fakturą korygującą "in minus",

b) opust udzielany jest "z góry" w wystawionej fakturze, a weryfikacja czy klient nadał określoną liczbę przesyłek, następuje po fakcie.

Z uwagi na fakt, iż usługi rozliczane są w sposób ciągły, faktury pierwotne za ich wykonanie wystawione były zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur, tj. nie później niż 7 dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Zarówno w przypadku opustów, o których mowa w pkt a), jak i b), zdarzają się sytuacje, w których Spółka wystawia faktury korygujące "in plus". W przypadku, umów, o których mowa w pkt b), gdy klient nie spełni wymaganych warunków (nie nada określonej liczby przesyłek), Spółka wystawia fakturę korygującą "in plus" na wartość udzielonego uprzednio opustu. Natomiast w przypadku umów, o których mowa w pkt a), zdarzają się sytuacje, gdy faktura korygująca "in minus", dokumentująca opust, jest wystawiona w nieprawidłowej kwocie, np. pracownik Spółki pomylił się i udzielił zbyt wysokiego opustu. W takim przypadku konieczne jest wystawienie faktury korygującej "in plus", w celu skorygowania błędu rachunkowego, który wystąpił w fakturze korygującej "in minus".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00