Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2015 r., sygn. I SA/Po 1202/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2015r. sprawy ze skargi LKG na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ( [...] 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu [...] B. B. wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług audytu zapewniającego, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PTU").

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą pod firmą "X.", od dnia [...] wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od dnia [...] 2014 r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym się w okresach miesięcznych. Wnioskodawczyni posiada uprawnienia audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych na mocy art. 286 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 885 ze zm. - w skrócie: "u.f.p."). Wskazała, że przedmiotem faktycznie wykonywanej przez nią działalności gospodarczej są usługi audytu wewnętrznego, realizowane na podstawie art. 272 u.f.p. oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2010 r. w sprawie prowadzenia i dokumentowania audytu wewnętrznego (Dz. U. Nr 21, poz. 108 - w skrócie: "rozporządzenie MF"). Podatniczka stwierdziła, że realizuje tylko czynności audytu zapewniającego (zadania zapewniające w rozumieniu § 2 pkt 3 rozporządzenia MF), na które składa się "zespół działań podejmowanych w celu dostarczenia niezależnej i obiektywnej oceny kontroli zarządczej, w szczególności jej adekwatności, skuteczności i efektywności". Wnioskodawczyni bardzo szczegółowo opisała, jakie czynności faktyczne wykonuje w ramach audytu. Podkreśliła, że nie wykonuje innych usług niż usługi audytu wewnętrznego, a zawarte w nazwie firmy usługi finansowo-księgowe nigdy nie były przez nią realizowane i w najbliższej przyszłości nie zamierza ich wykonywać. Podatniczka zaznaczyła, że nie jest osobą wpisaną na listę doradców podatkowych oraz nie wykonuje czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o PTU, w tym w szczególności czynności doradczych. Podała, że wartość łącznej sprzedaży opodatkowanej (netto) świadczonych przez nią usług w 2013 r. nie przekroczyła kwoty ok. [...] zł (bez kwoty podatku VAT). Wnioskodawczyni wyjaśniła, że przyczyną rejestracji, jako podatnika podatku od towarów i usług, była informacja otrzymana w urzędzie skarbowym, że usługi audytu wewnętrznego muszą być opodatkowane podatkiem od towarów i usług, gdyż są one tożsame z usługami doradczymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00