Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. I SA/Lu 651/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Sekretarz sądowy Kamil Rutkowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 listopada 2015 r. sprawy ze skargi P. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej spadkobiercy I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz P. O. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. (organ I instancji) z dnia 9 stycznia 2012 r. w przedmiocie odpowiedzialności P. O. (skarżący) za zobowiązanie zmarłego J. O. w zryczałtowanym podatku dochodowym za 2006 r. z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, na zasadzie solidarności razem z pozostałymi spadkobiercami J. O., tj.: E. O., A. O.-R. i M. O..

W uzasadnianiu zaskarżonej decyzji organ przedstawił ustalenia faktyczne, zgodnie z którymi J. O. (syn skarżącego) w dniu 7 września 2006 r. uzyskał przychód ze sprzedaży udziału w mieszkaniu w 1/10 części w kwocie - [...] zł oraz udziału w garażu w 1/10 części w kwocie - [...] zł. Chcąc skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu przychodu uzyskanego z tej sprzedaży nieruchomości - w kwocie [...]zł - na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych w okresie 2 lat od daty sprzedaży oraz deklarację PIT-23 o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości. Następnie jednak J. O. zmarł w dniu 15 października 2006 r., przy czym za życia nie dokonał wydatków z kwoty [...]zł na własne cele mieszkaniowe.

W tych niespornych okolicznościach faktycznych sprawy organ wyjaśnił, że prawo do ulgi jest prawem osobistym i nie podlega przejęciu przez spadkobiercę na zasadzie art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.2005.8.60 ze zm., obecnie Dz.U. 2015.613 - o.p.). W ocenie organu, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2000.14.176 ze zm. w brzmieniu dla rozpatrywanego zbycia udziału w nieruchomości - u.p.d.o.f.), stanowi prawo ściśle związane z osobą konkretnego podatnika. Z tego względu nie wchodzi w skład masy spadkowej, a zatem nie podlega dziedziczeniu według reguł unormowanych w ustawie Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93 ze zm. - k.c. w brzmieniu obowiązującym w dacie otwarcia spadku po J. O.). Zdaniem organu, do zwolnienia analizowanego przychodu z opodatkowania podatkiem dochodowym może więc dojść jedynie wówczas, gdy przychody te wydatkuje na ustawowo określone cele podatnik, który je uzyskał, nie zaś jego spadkobiercy, którzy - ściśle rzecz biorąc - nie mają przecież statusu podatników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00