Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 września 2016 r., sygn. IV SA/Gl 300/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Miliczek - Ciszewska Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2016 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy M. z dnia [...] roku nr [...].

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 18 stycznia 2016 r., złożonym do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej M. w dniu 20 stycznia 2016 r., J. S. (dalej w skrócie: "skarżąca") zwróciła się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad jej niepełnosprawną w stopniu znacznym matką - Z.H.

Decyzją z dnia [...] r., Nr [...], Wójt Gminy M. odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podał, że jej matka nie spełnia warunków do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, o których mowa w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 114 z późn. zm., dalej: "u.ś.r."), bowiem z treści przedłożonego wraz z wnioskiem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w C. o nr [...] z dnia [...] r., wynika, że nie da się ustalić od kiedy istnieje jej niepełnosprawność mimo, iż została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności do dnia 31.12.2017 r. Z tego powodu, zdaniem organu, jej niepełnosprawność nie powstała później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, bądź nie później niż do ukończenia 25 roku życia.

We wniesionym odwołaniu z dnia 25 stycznia 2016 r. skarżąca podniosła, że skutkiem wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. o sygn. akt K 38/13 doszło do zmiany stanu prawnego i wyeliminowania z porządku prawnego części niekonstytucyjnego przepisu u.ś.r., który wprowadził kryterium wieku powstania niepełnosprawności jako przesłanki warunkującej uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego. Zatem winna wnioskowane świadczenie otrzymać, co potwierdza wydany w analogicznej sprawie wyrok tut. Sądu z dnia 28 października 2015 r. o sygn. akt IV SA/Gl 200/15 (dostępny w internetowej bazie orzeczeń NSA, dalej w skrócie "CBOS").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00