Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 marca 2018 r., sygn. I SA/Rz 106/18

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska Asesor WSA Jacek Boratyn / spr./ Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2018 r. sprawy ze skargi Powiatu M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego Powiatu M. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, interpretacją indywidualną z dnia 12 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.718.2017.1.SR, uznał za nieprawidłowe stanowisko powiatu mieleckiego - zwanego dalej skarżącym, odnośnie interpretacji przepisów o podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania opłat pobieranych za wyżywienie dzieci i młodzieży w placówkach szkolnych.

Wnioskiem z 8 listopada 2017 r., skarżący zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie mu interpretacji indywidualnej. Z przedstawionego przez niego opisu stanu faktycznego wynika, że będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi ze swoimi jednostkami i zakładami budżetowymi (w tym szkołami ponadgimnazjalnymi i placówkami oświatowo-wychowawczymi) scentralizowane rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług.

Jednostki organizacyjne skarżącego organizują stołówki szkolne, które zapewniają wyżywienie dzieciom i młodzieży. Podstawę tego rodzaju działania stanowi art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm., zwanej dalej Prawem oświatowym). Przepis ten daje uprawnienie dyrektorowi placówki, działającemu w porozumieniu z organem prowadzącym, do ustalania warunków korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokości opłat za posiłki. Do przedmiotowych opłat nie wlicza się jednak kosztów wynagrodzeń pracowników i odprowadzanych za nich, od tych wynagrodzeń składek, podobnie jak kosztów utrzymania stołówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00