Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 października 2018 r., sygn. II SA/Lu 417/18

Wodne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca),, Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk,, Protokolant: Sekretarz sądowy Marzena Okoń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 października 2018 r. sprawy ze skargi A.Sz. i J. Sz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania urządzeń zapobiegających szkodom I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego solidarnie na rzecz A. Sz. i J. Sz. kwotę 797 zł (siedemset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2017 r. (nr [...]) Wójt Gminy W. odmówił nakazania J. S. i A. S., właścicielom działki nr [...], na której prowadzona jest budowa budynku mieszkalnego, przywrócenia naruszonych stosunków wodnych lub wykonania urządzeń zapobiegających zalewaniu wodami opadowymi działki nr [...] stanowiącej własność S. Ł..

Po rozpoznaniu odwołania S. Ł., Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] marca 2018 r. (nr [...]), wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1257, ze zm. - dalej jako "k.p.a.") w związku z art. 29 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1121, ze zm.) uchyliło decyzję Wójta Gminy W. z dnia [...] grudnia 2017 r. oraz nakazało J. S. i A. S. wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom w postaci murku oporowego od strony zachodniej na całej długości granicy z działką nr [...] - w terminie do dnia [...] czerwca 2018 r.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy powołał się na opinię biegłego T. W. sporządzoną w toku postępowania przed organem pierwszej instancji ("Opinię w sprawie ustalenia przyczyn zalewania działki nr [...] w obrębie ewidencyjnym [...] w związku ze zgłoszonym zastrzeżeniem właściciela tej działki odnośnie zmian ukształtowania terenu na działce nr [...] w trakcie prowadzonej budowy budynku mieszkalnego"). Organ wskazał, że z treści tej opinii wynika, że budynek mieszkalny na działce [...] jest realizowany zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę i że kluczowym dla wyjaśnienia sprawy jest ustalenie stanu wody na gruncie i kierunku odpływu wód opadowych na działce nr [...] przed rozpoczęciem budowy budynku mieszkalnego. Dokonując analizy mapy zasadniczej odzwierciadlającej stan terenu przed budową budynku mieszkalnego biegły ustalił, że naturalny spadek terenu skierowany był w kierunku południowo-zachodnim, tj. w stronę działki nr [...] i wynosił około 2,5% przy różnicy poziomów 2 metrów. Organ podniósł, że w ocenie biegłego po wykonaniu budynku mieszkalnego i podniesieniu terenu działki nr [...] poprzez nawiezienie ziemi w otoczeniu budynku nie zmienił się istniejący kierunek spływu wód opadowych, który pozostał w kierunku działki nr [...]. W rezultacie, w ocenie biegłego, roboty budowlane na działce nr [...] nie powodują zwiększenia ilości wód zarówno powierzchniowych, jak i gruntowych, ponad występujące naturalnie, które odpływają z działki zgodnie z istniejącym spadkiem terenowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00