Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Wa 1051/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Radosław Teresiak, Sędziowie sędzia WSA Włodzimierz Gurba (sprawozdawca), asesor WSA Piotr Dębkowski, Protokolant referent stażysta Katarzyna Dorota Wielgosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi I. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2018 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.666.2017.2.AO w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z [...]marca 2018 r. I.(zwana dalej "Skarżącą", "Spółką", "Wnioskodawcą" lub "Stroną") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 stycznia 2018 r. w zakresie podatku od towarów i usług.

Zaskarżona interpretacja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

1. Skarżąca [...] grudnia 2017 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podstawę opodatkowania z tytułu świadczenia usług w zakresie dostarczania telewizji płatnej i Internetu, w przypadku gdy dochodzi do odpłatnej cesji wierzytelności handlowej powstałej z tytułu ich świadczenia, kwoty efektywnie uzyskanej w wyniku cesji wierzytelności po pomniejszeniu o podatek VAT należny.

Co do zasady, usługi Skarżącej są realizowane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących podatnikami VAT (konsumentów), niemniej jednak, możliwe są też sporadyczne sytuacje, kiedy usługi są świadczone na rzecz podatników VAT (przedsiębiorców). Podmioty te (zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy) zobowiązane są do wnoszenia opłat za usługi świadczone przez Spółkę (w większości przypadków, opłaty są obciążone polskim VAT), zaś Skarżąca uwzględnia VAT należny od usług świadczonych na rzecz konsumentów i przedsiębiorców w swoich rozliczeniach podatkowych (VAT doliczany jest do opłat należnych Skarżącej od konsumentów i przedsiębiorców, a następnie odprowadzany przez Skarżącą do budżetu państwa na zasadach przewidzianych w ustawie o VAT). W związku z naliczeniem tych opłat, po stronie Skarżącej powstaje wierzytelność z tytułu świadczenia usług w stosunku do klientów (konsumentów i przedsiębiorców). Zdarzają się jednak sytuacje, w których klienci nie wnoszą (w terminie) opłat należnych Skarżącej z tytułu świadczonych na ich rzecz usług. Oznacza to, że wierzytelność z tytułu świadczenia usług nie jest regulowana i staje się tzw. złym długiem. W takiej sytuacji, z ekonomicznego punktu widzenia, po stronie Skarżącej pojawia się konieczność poniesienia ciężaru ekonomicznego VAT należnego od tych usług (uwzględnionego w opłatach, które nie zostały uregulowane przez klientów). Przypadki braku uregulowania wierzytelności dotyczą, w zdecydowanej większości konsumentów (podmiotów nieposiadających statusu podatnika VAT czynnego lub nabywających usługi Spółki bez związku z takim statusem). Sporadycznie pojawiają się także sytuacje, w których dłużnikiem jest przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00