Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. I SA/Kr 1329/19

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Sędzia: WSA Piotr Głowacki (spr.) Sędzia: WSA Urszula Zięba Protokolant: Specjalista Dominika Janik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2020 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie [...]zł (dwieście złotych).

Uzasadnienie

24 czerwca 2016 r. C. sp. z o.o. w K. (obecnie V. sp. z o.o. w K.) złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółki osobowej z kapitałową.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy wnioskodawca wskazał, iż planuje połączenie ze spółką osobową - jawną lub spółką komandytową przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych ( Dz.U. z 2013 r., poz. 1030, ze zm., dalej: "KSH"), tj. przez przeniesienie na stronę skarżącą całego majątku przejmowanej spółki osobowej w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym strony skarżącej wydane wspólnikom przejmowanej spółki. W konsekwencji powyższego część majątku przejmowanej spółki osobowej zostanie przekazana na kapitał zapasowy/rezerwowy strony skarżącej. Spółka osobowa natomiast zostanie rozwiązana na podstawie art. 493 § 1 KSH, tj. bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. W momencie połączenia strona skarżąca nie będzie wspólnikiem spółki osobowej.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie: czy opisane połączenie dokonane w trakcie 2016 r. skutkujące przejęciem majątku spółki osobowej będzie wiązało się z powstaniem po stronie skarżącej przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00