Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Łd 617/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Asesor WSA Anna Dębowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę. dc

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., po rozpatrzeniu odwołania P. M., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta T. z [...] r. nr [...].

Jak wynika z akt sprawy wnioskiem z 17 grudnia 2019 r. (data wpływu do organu 27 grudnia 2019 r.) P. M. reprezentowany przez pełnomocnika będącego adwokatem zwrócił się do organu pierwszej instancji z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem M. M..

Decyzją z [...] r. Prezydent Miasta T. odmówił P. M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad ojcem M. M.. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ powołał przepisy art. 17 ust. 1 i ust. 1b, art. 24 ust. 4 u.ś.r. Zdaniem organu ustalony zakres opieki nad M. M. nie wymaga konieczności całkowitej rezygnacji przez wnioskodawcę z aktywności zawodowej, gdyż może on tak zorganizować opiekę nad ojcem, w tym przy udziale domowników, aby dalej ją sprawując, mógł podjąć zatrudnienie, chociażby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zakres sprawowanej opieki nad niepełnosprawnym ojcem ogranicza się do wykonywania czynności domowych, które równie dobrze mogą być wykonywane przez osoby pracujące. Czynności wykonywane przez wnioskodawcę sprowadzają się do prowadzenia gospodarstwa domowego, i z reguły są wykonywane w każdym gospodarstwie domowym przez osoby pracujące w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednocześnie organ, na podstawie analizy pozostałych dokumentów stwierdził, że P. M. był zatrudniony do 30 listopada 2019 r. We wcześniejszych okresach podejmował naprzemiennie zatrudnienie na okres 10 miesięcy, po czym był rejestrowany w PUP jako bezrobotny z prawem lub bez prawa do zasiłku. Sytuacja naprzemiennych krótkotrwałych okresów zatrudnienia przeplatana okresami pobierania zasiłku dla bezrobotnych trwa nieprzerwanie od 2011 r. Przebieg sytuacji zawodowej wnioskodawcy nie ma żadnego odniesienia do niepełnosprawności jego ojca. Zdaniem organu poza częściową opieką P. M. nad ojcem nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 17 ust. 1 u.ś.r. jaką musi spełnić osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne - rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej spowodowana koniecznością sprawowania stałej opieki nad bliską osobą niepełnosprawną. Rezygnacja z aktywności zawodowej musi być wymuszona przez konieczność sprawowania opieki nad chorym, zaś rozmiar tej opieki musi być na tyle duży, aby uniemożliwiał podjęcie lub wykonywanie pracy zarobkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00