Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Lu 244/22

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Jerzy Drwal Asesor sądowy Bartłomiej Pastucha Protokolant asystent sędziego Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi Gminy K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 marca 2022 r. nr 0114-KDIP4-1.4012.721.2021.2.AM w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy K. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (organ) ocenił, że stanowisko Gminy K. (skarżąca gmina):

- w zakresie niezaliczenia dofinansowania do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczonych usług - jest nieprawidłowe;

- w odniesieniu do zaliczenia dofinansowania do podstawy opodatkowania VAT świadczonych usług oraz uznania, że wysokość dofinansowania zawiera VAT należny - jest prawidłowe.

W uzasadnieniu tej treści zapatrywania prawnego organ wyjaśnił, że skarżąca gmina opisała stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, w których jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Realizuje inwestycję "OZE w gminie K. ", polegającą na zakupie i montażu kolektorów słonecznych oraz instalacji fotowoltaicznych na/przy budynkach stanowiących własność mieszkańców skarżącej gminy. Jednak z powodu rezygnacji niektórych mieszkańców z udziału w inwestycji część instalacji zostanie zamontowana na budynkach użyteczności publicznej. Kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne są/będą instalowane w obrysie budynków mieszkalnych oraz wykorzystywane wyłącznie na potrzeby jednorodzinnych budynków mieszkalnych stałego zamieszkania o powierzchni użytkowej, co do zasady, nieprzekraczającej 300 m˛, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz działalność agroturystyczna. W sytuacjach koniecznych mogą zdarzyć się przypadki, w których urządzenia fotowoltaiczne zostaną zamontowane na gruncie bądź też na budynkach gospodarczych (na nieruchomościach mieszkańców), ale wyłącznie na potrzeby jednorodzinnych budynków mieszkalnych, z którymi są one funkcjonalnie związane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00