W jaki sposób spółka powinna przeprowadzić skuteczną zmianę roku podatkowego
Spółka z o.o. jest małym podatnikiem i stosuje rok podatkowy trwający od 1 sierpnia do 31 lipca. Chciałaby opłacać zaliczki na CIT za okresy kwartalne. Za jakie kwartały spółka obowiązana będzie w takim przypadku płacić zaliczki?
Warunkiem skutecznej zmiany roku podatkowego jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym nie wystarczy samo podjęcie uchwały wspólników o zmianie roku podatkowego i terminowe wysłanie zawiadomienia o zmianie roku podatkowego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o zmianie roku, aby podatnik CIT zmienił rok podatkowy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Jeżeli rok podatkowy spółki rozpoczął się jeszcze w 2016 r., a kończy z upływem 2017 r., to nie ma ona prawa do rozliczeń według obniżonej 15% stawki podatku dochodowego. Nie ma przy tym znaczenia, że spółka pierwsze przychody uzyskała w 2017 r., wystarczy, że jej umowa założycielska została podpisana w 2016 r. To datę zawarcia umowy spółki należy bowiem uznać za datę rozpoczęcia działalności. Takie
W 2013 r. spółka komandytowo-akcyjna miała prawo przyjąć rok obrotowy inny niż rok kalendarzowy. Spółka, która podjęła taką decyzję w 2013 r. i której rok obrotowy kończy się w 2014 r., do końca przyjętego roku obrotowego rozlicza się podatkowo na zasadach obowiązujących w 2013 r. Nie ma przy tym znaczenia, że od 1 stycznia 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne stały się - zgodnie z przepisami obowiązującymi
Jeżeli w wyniku zastosowania metody łączenia udziałów nie zostaną zamknięte księgi spółki przejmowanej, również i jej rok podatkowy nie ulega zakończeniu. Ostateczne rozliczenie podatku dochodowego nastąpi w zeznaniu za rok podatkowy złożonym przez spółkę przejmującą. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.inforfk.pl.
Planujemy (jako spółka z. o.o.) zmianę roku obrotowego z kalendarzowego na trwający od 1 czerwca do 31 maja. Czy możemy zrobić to w trakcie roku? Jeśli zmienimy umowę spółki w maju 2014 r., to czy nowy rok obrotowy będzie obowiązywał już od 1 czerwca 2015 r.
Czy pierwszy rok podatkowy spółki z o.o. ma trwać od dnia podpisania założycielskiego aktu notarialnego, tj. od 15 listopada 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.? A może od dnia dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 i rejestracyjnego VAT-R, tj. od 2 grudnia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.? Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą z dniem złożenia VAT-R.
Zakładamy spółkę z o.o. z uwagi na sezonowość działalności, jaką chcemy podjąć. Rozważamy podjęcie decyzji o niekalendarzowym roku podatkowym. Jakie wymogi należy spełnić, by rok podatkowy zaczynał się i kończył np. w marcu? Czy można zmienić rok podatkowy na inny niż kalendarzowy już po rozpoczęciu prowadzenia działalności?
Czy można zmienić rok podatkowy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej? W jaki sposób zmiana roku podatkowego może wpłynąć na obniżenie podatku?
Jesteśmy spółką akcyjną. W związku ze zmianami roku podatkowego z kalendarzowego na okres od 1 maja do 30 kwietnia roku następnego obecny rok obrachunkowy będzie trwał 16 miesięcy, tj. od 1 stycznia 2005 r. do 30 kwietnia 2006 r. Jak w takim przypadku należy naliczyć odpis na ZFŚS? Czy w celu naliczenia odpisów na ZFŚS bierze się planowane przeciętne zatrudnienie za okres od 1 stycznia 2005 r. do 30
Czy możemy uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko matkę, która uzyskała rozwód w ciągu roku podatkowego 2004? Czy za osobę samotnie wychowującą dzieci można uznać kobietę, której mąż odbywa karę pozbawienia wolności, ale odbywa ją nie przez cały rok podatkowy 2004? Czy takie osoby mogą się rozliczać za rok 2004 jako samotnie wychowujące dzieci?