Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: wynagradzanie
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Artykuł

      Jak wynagradzać menedżera

      Dochody uzyskiwane z umów o zarządzanie stanowią odrębne źródło przychodów od umów o pracę, zlecenia i o dzieło. Mimo to nie zawsze rozlicza się je tak samo. Kwota, jaką otrzyma „na rękę” menedżer, jest uzależniona m.in. od tego, czy prowadzi on działalność gospodarczą i w jakim kraju zamieszkuje.

    • comment
      Porada

      Kiedy dyżur pracowniczy jest płatny

      Prowadzę firmę transportową. Często zdarza się, że w nocy przyjeżdża spóźniony transport i potrzebny jest pracownik, który pomógłby kierowcy w rozładunku. Czy mogę zobowiązywać pracowników do pełnienia w nocy dyżurów, które rozwiązałyby ten problem? Jakie zasady wynagradzania obowiązują pracowników pełniących dyżury?

    • comment
      Artykuł

      UMOWA O DZIEŁO

    • comment
      Porada

      W jakiej wysokości należy wypłacać wynagrodzenie absolwentowi na praktykach

      Chciałbym zatrudnić odpłatnie osobę do pracy w ramach praktyk absolwenckich. Czy wynagrodzenie przysługujące takiej osobie mogę ustalić w dowolnej wysokości?

    • comment
      Artykuł

      DODATKI DO WYNAGRODZENIA

      Dodatki do wynagrodzenia mogą być obligatoryjne i fakultatywne. Prawo do pierwszych z nich przyznają przepisy prawa pracy, drugie - mogą być określone w przepisach wewnętrznych.

    • comment
      Artykuł

      Dodatkowe składniki wynagrodzenia - zasady przyznawania i wypłaty

      Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom obok obligatoryjnych elementów płacy również dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również

    • comment
      Artykuł

      SKUTKI PODWYŻKI WYNAGRODZENIA PRZYZNANEJ WSTECZ

      Pracodawca może przyznać podwyżkę wynagrodzenia z mocą wsteczną. Oznacza to konieczność ponownego przeliczenia wypłaconych wynagrodzeń, a także niektórych dodatkowych składników wynagrodzenia, np. dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

    • comment
      Artykuł

      WYNAGRODZENIE PRACOWNIKA - ŻOŁNIERZA NSR

      Pracodawca, którego pracownik uczestniczy w realizacji zadań związanych z udziałem w NSR, może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z koniecznością zastąpienia nieobecnego pracownika. Rekompensata obejmuje m.in. koszty związane z obowiązkiem przeszkolenia nowego pracownika.

    • comment
      Artykuł

      Jak poprawnie utworzyć, wprowadzić w życie i zmienić regulamin wynagradzania

      Regulamin wynagradzania jest jednym z podstawowych aktów prawa wewnątrzzakładowego regulujący wszelkie kwestie dotyczące wynagrodzeń pracowników. W swojej treści regulamin powinien zawierać przepisy szczegółowe dotyczące prawa pracowników do określonych składników wynagrodzenia oraz zasady ich przyznawania i wypłaty.

    • comment
      Artykuł

      SYSTEMY WYNAGRADZANIA

      Pracodawca, ustalając wysokość wynagrodzenia, może skorzystać z różnych systemów wynagradzania. Jednym z nich jest system wynagradzania prowizyjnego, który uzależnia wysokość wynagrodzenia od wielkości uzyskanego obrotu.

    • comment
      Artykuł

      ZMIANA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA

      Wysokość wynagrodzenia pracownika powinna być zależna od rodzaju wykonywanej pracy oraz jego kwalifikacji. Różnice w jego wysokości mogą wynikać np. z zajmowanych stanowisk czy kwalifikacji zawodowych pracowników.

    • comment
      Artykuł

      Jak wynagradzać pracowników gminnych żłobków i klubów dziecięcych po zmianie przepisów

      Od 28 lipca 2011 r. pracownicy zatrudnieni w żłobkach i klubach dziecięcych są wynagradzani według wyodrębnionych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Dotychczasowe wątpliwości związane z ustalaniem wysokości wynagrodzenia dla nowej grupy stanowisk powstałych w związku z wejściem w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 zostały uregulowane w zmienionym rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników

    • comment
      Artykuł

      JAK USTRZEC SIĘ ZAPISÓW DYSKRYMINACYJNYCH W REGULAMINIE WYNAGRADZANIA

      Tworząc regulamin wynagradzania, należy pamiętać nie tylko o wymogach formalnych, ale także o tym, aby w jego treści nie pojawiły się zapisy dyskryminujące pracowników pod kątem ustalania ich wynagrodzenia.

    • comment
      Porada

      Jak rozliczać po stronie pracodawcy i pracownika wynagrodzenia za pracę uiszczane przelewem bankowym

      W regulaminie wynagradzania znajduje się zapis mówiący o wypłacie wynagrodzeń za pracę do ostatniego dnia miesiąca, za który wynagrodzenia te są należne. Jeżeli pracodawca przelewa pieniądze w ostatnim dniu miesiąca, zdarza się, że dla pracownika są one dostępne dopiero w pierwszym dniu roboczym kolejnego miesiąca. Czy podatek dochodowy powinien być płacony zgodnie z datą wypłaty wynagrodzeń z konta

    • comment
      Porada

      ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRACOWNIKA ZA UJAWNIENIE WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA

      Pracodawca może w umowie o pracę zawrzeć zakaz ujawniania wysokości otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia. Rozpowszechnienie takich informacji może stanowić współprzyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

    • comment
      Porada

      CZASOWA ZMIANA WARUNKÓW WYNAGRADZANIA

      Pracodawca, który w trakcie zatrudnienia chce zmienić pracownikowi warunki wynagradzania, może to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zawieszenie warunków zatrudnienia.

    • comment
      Porada

      Jak nowy pracodawca może zmienić zasady wynagradzania przejmowanych pracowników

      Przy przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę pracowników obowiązują dotychczasowe warunki wynagradzania. Jest tak niezależnie od tego, czy wynikają one z indywidualnych umów o pracę, regulaminu wynagradzania czy z układu zbiorowego pracy.

    • comment
      Porada

      NEGOCJACJE PODWYŻEK WYNAGRODZEŃ

      Związki zawodowe mogą negocjować z pracodawcą wysokość podwyżek wynagrodzeń. Wyniki przeprowadzonych rokowań powinny zostać zapisane w zawartym z pracodawcą porozumieniu.

    • comment
      Porada

      Na czym polega równe traktowanie w zakresie wynagradzania

      Pracodawca ma obowiązek równego wynagradzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej niż pieniężna.

    • comment
      Porada

      Czy wynagrodzenie wypłacane komplementariuszowi spółki komandytowej jest kosztem uzyskania przychodów wspólników

      Czy spółka komandytowa może zatrudnić na podstawie umowy o pracę swojego wspólnika (komplementariusza)? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za pracę wypłacane takiemu wspólnikowi stanowi koszt uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki?

    • comment
      Porada

      Od 1 grudnia 2013 r. będzie wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych

      Od 1 grudnia 2013 r. zmieniła się m.in. wysokość wynagrodzenia dla pracowników młodocianych, kwota przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów oraz wysokość dofinansowania zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych. Zmiana wynika z obowiązującej od 1 grudnia 2013 r. nowej kwoty bazowej, którą stanowi przeciętne wynagrodzenie w III kwartale br., tj. 3651,72

    • comment
      Artykuł

      Nagroda jubileuszowa w prywatnej firmie - warunki przyznawania i wypłacania

      Nagroda jubileuszowa w prywatnych firmach jest fakultatywnym, dodatkowym składnikiem wynagrodzenia za pracę, należnym z tytułu wieloletniej pracy. Dobrowolny charakter tego świadczenia w przypadku prywatnych pracodawców oznacza, że nie należy się ono pracownikowi, jeżeli akty zakładowe lub przepisy szczególne nie przewidują takiego uprawnienia.

    • comment
      Porada

      W jakiej wysokości wypłacić dodatek stażowy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dodatkowej umowy

      Pracownik od sierpnia zatrudniony jest w wymiarze 1/2 etatu w domu pomocy społecznej (DPS) i 1/2 etatu w Warsztatach Terapii Zajęciowej (WTZ) przy DPS. Poprzednio był zatrudniony w WTZ na cały etat. Przysługiwał mu dodatek stażowy w wysokości 20%. Z zakończonego okresu zatrudnienia w WTZ na 1/2 etatu nie otrzymał świadectwa pracy. Poprzednio pracował w innym DPS i z tego okresu ma świadectwa pracy,

    • comment
      Porada

      Kiedy może dojść do nierównego traktowania w wynagradzaniu podczas zmiany stanowiska

      W związku ze zmianami organizacyjnymi w naszej firmie dokonaliśmy modyfikacji stanowisk zatrudnionych specjalistów, powierzając im większy zakres obowiązków i odpowiedzialności, a także zupełnie nowe funkcje, do wykonywania których nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Mimo że wynagrodzenia tych osób znacznie wzrosły, to w przypadku jednego z takich stanowisk podwyżka była symboliczna. Pracownik

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00