Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-12-30

polityka

Warto rozmawiać, także z Rosją. Polska na czele OBWE

Polskie priorytety w OBWE prezydent Andrzej Duda przedstawiał Heldze Schmid, sekretarz generalnej orga• izacji, (druga z lewej) podczas jej wizyty w Warszawie wiosną 2021 r.Polskie priorytety w OBWE prezydent Andrzej Duda przedstawiał Heldze Schmid, sekretarz generalnej orga• izacji, (druga z lewej) podczas jej wizyty w Warszawie wiosną 2021 r.

Od stycznia obejmiemy przewodnictwo w organizacji. Główne cele to jej pełne wykorzystanie jako forum dialogu, zwalczanie skutków pandemii i pomoc dla ludności cywilnej na terenie konfliktów

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zrzesza 57 państw (praktycznie całą Europę i Amerykę Północną) i kilkunastu partnerów z innych regionów, m.in. Australię, Algierię czy Japonię. Jej celem jest „umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim”. Jest to twór zimnowojenny (wtedy było to KBWE), który powstał w połowie lat 70., by ułatwić dialog między dwoma wrogimi blokami, ale w latach 90. mocno zaczął tracić na znaczeniu. Główną trudnością jest to, że wszelkie decyzje są podejmowane konsensualnie, czyli nawet sprzeciw jednego kraju decyzję może zablokować. Nie musi to być jeden z głównych graczy, w tym przypadku siła i znaczenie państwa nie ma znaczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00