Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-12-30

Jaka wysokość świadczeń dla pracownika, który choruje na przełomie roku

Pracownik, który ukończył 50 lat, od 10 grudnia przebywa w szpitalu, wcześniej, tj. w 2021 r., nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Choroba zapewne potrwa do 2022 r. Jakie świadczenia związane z chorobą będą przysługiwały pracownikowi, w jakiej wysokości płacić ewentualny zasiłek? Jaka będzie podstawa wymiaru chorobowego w razie przerwy w niezdolności do pracy, tzn. kiedy ustalić ją na nowo, a kiedy pozostanie taka jak dla poprzedniej choroby?

odpowiedź

Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać dość liczne zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Dotyczą one m.in. wysokości zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu lub ustalania okresu zasiłkowego. Ustawodawca przewidział jednak przepisy przejściowe dla osób, które na przełomie roku będą przebywały na zasiłkach. Zmiany ich nie obejmą, dopóki okres niezdolności do pracy będzie nieprzerwany.

Płatnik albo ZUS

Zgodnie z art. 92 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Począwszy od 34. dnia lub odpowiednio 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00