Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-07

Przy umowie podzielonej na wiele dostaw rekompensata 40 euro należy się za każdą opóźnioną fakturę

PROBLEM. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 1 grudnia 2022 r. w sprawie C- 419/21 wyraził swoje stanowisko dotyczące naliczenia rekompensat z tytułu opóźnień w transakcji handlowej w sytuacji, gdy jedna umowa została podzielona na kilka dostaw. W ocenie trybunału rekompensata należna jest za każdą nieterminowo zapłaconą fakturę, a nie jednokrotnie za wszelkie spóźnione płatności z jednej umowy. Wyrok TSUE opisywaliśmy na bieżących stronach 5 grudnia (DGP nr 234). Dziś natomiast opisujemy narzędziową analizę, co z niego wynika i jakie wnioski powinni wyciągnąć zamawiający z jednostek samorządu terytorialnego.

Czy w przypadku zamówienia, które obejmowało dostawy w kilku transzach i za każdą z nich dostawca wystawia fakturę, wykonawcy przysługuje rekompensata z tytułu odzyskiwania należności za opóźnienie w płatności za każdą dostawę?

W pierwszej kolejności zasadne jest przypomnienie, że ustawa z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniem w transakcjach handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 893; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2414) mobilizuje do uiszczania należności w terminie nie tylko poprzez ustanowienie regulacji dotyczących odsetek, ale również rekompensat. Ostatnie ze wspomnianych świadczeń pieniężnych w wysokości odpowiadającej równowartości 40 euro, 70 euro albo 100 euro są związane z kosztami odzyskiwania należności. Tak jak odsetki są naliczane odrębnie od każdej płatności, tak również rekompensata wiąże się z każdą nieterminową płatnością. Takie stanowisko wyraził TSUE w wyroku z 1 grudnia 2022 r. Wspomniany wyrok potwierdza, że w przypadku rozliczeń częściowych, np. dokonywanych co miesiąc w związku z realizacją przez wykonawcę usług ciągłych lub okresowych czy też związanych z dostarczeniem kolejnych partii towaru, rekompensata przysługuje do każdej niezapłaconej na czas faktury, a nie do jednej umowy. W konsekwencji dochodząc kilku roszczeń o niezapłacone faktury z jednej umowy, można żądać wielokrotności ww. kwot. Ponadto – przy wyznaczaniu wysokości rekompensaty – nie następuje sumowanie kwot z faktur, które mogłoby skutkować przekraczaniem kolejnych progów kwotowych wyrażonych w art. 10 ustawy, skutkujących przeskakiwaniem z rekompensaty w wysokości 40 euro na 70, czy z 70 na 100 euro.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00