Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-12-29

zdrowie

Na onkologicznym zakręcie

Poziom opieki w placówkach medycznych w dużym stopniu zależy od regionuPoziom opieki w placówkach medycznych w dużym stopniu zależy od regionu

Poprawia się, ale nie jest idealnie. Leczenie raka w Polsce nadal wymaga zmian

W 2020 r. przyjęto Narodową Strategię Onkologiczną, która wprowadzała zmiany w pięciu obszarach: od profilaktyki przez system opieki, informowanie pacjentów, po inwestycje w szpitalach i zmiany w kształceniu kadr. Założenie jest takie, że do 2030 r. ma być dostępne dla pacjentów 90 proc. terapii, które są oferowane w Europie. - Z realizacją nie jest tak źle - mówi prof. Piotr Rutkowski, szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Z najnowszego sprawozdania wynika, że w 2022 r. wykonano ok. 60 proc. zadań. Reszta się ślimaczy lub w ogóle nie została zaczęta. Jak mówi prof. Rutkowski, na pewno poprawił się dostęp do wielu terapii. W jego klinice stało się tak w przypadku czerniaka, dzięki czemu w ostatnich latach przeżywalność zwiększyła się o 15 proc. On sam ocenia obecny system na cztery z minusem w sześciostopniowej szkolnej skali. Niektórzy wystawiają mocną trójkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00