Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-05-08

Jak ewidencjonować zmiany stanu towarów przy imporcie

Nowy klient importuje towary z Chin. Zastanawiamy się, w jaki sposób prowadzić ewidencję, aby na bieżąco móc również sprzedawać towary.

Zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości sposób prowadzenia ewidencji powinien być określony w dokumentacji polityki rachunkowości. W przypadku towarów i materiałów mamy możliwość prowadzenia ksiąg pomocniczych w cenach rzeczywistych lub w cenach ewidencyjnych. Podmiot prowadzący księgi rachunkowe powinien również ustalić, czy ewidencja w cenach rzeczywistych jest prowadzona w cenach nabycia, czy też w cenach zakupu.

Odchylenia na dwa sposoby

W odniesieniu do cen ewidencyjnych konieczne jest ustalenie ich poziomu oraz zdecydowanie, czy odchylenia będą ustalane w relacji do ceny nabycia, czy cen zakupu. Jak wskazuje art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, cena zakupu jest to cena netto powiększona o cło, a skorygowana o rabaty i upusty otrzymane w związku z zakupem towarów. Cena zakupu nie zawiera dodatkowych kosztów, które towarzyszą fazie nabywania towarów. Koszty te są od razu odnoszone na wynik finansowy i księgowane jako koszty w pozycji „Usługi obce” czy „Zużycie materiałów” w zależności od tego, z jakim konkretnie nakładem mamy do czynienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00