Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-08-28

Programy komputerowe - opodatkowanie i prawa autorskie

Zakres opodatkowania

Opodatkowanie pracownika tworzącego programy komputerowe

Artykuł 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim stanowi, że prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej. Mamy w tym przypadku do czynienia z pierwotnym nabyciem autorskich praw majątkowych przez podmiot nie będący twórcą utworu (programu komputerowego). Płacone w takim przypadku pracownikowi (twórcy) programu wynagrodzenie ma charakter wynagrodzenia ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla tego rodzaju przychodów. Mimo to, jeżeli tylko z wynagrodzenia uda się wyodrębnić tę jego część, która dotyczy pracy twórczej, możliwe jest zastosowanie zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów, o których jest mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli natomiast napisany przez pracownika program nie został stworzony w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, otrzymane za przeniesienie praw do tego programu wynagrodzenie stanowi przychód z praw majątkowych, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku, stosownie do postanowień art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pracodawca pełni rolę płatnika od wypłaconego twórcy programu komputerowego wynagrodzenia.

W ostatnim czasie, zupełnie nieoczekiwanie, duże wątpliwości pracodawców zaczęła budzić kwestia związana z rozliczeniami, jakich muszą dokonywać z pracownikiem będącym twórcą programu komputerowego. Rzecz dotyczy konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Chodzi przede wszystkim o to, że nie zawsze pracodawca nabędzie program od pracownika z mocy ustawy. Często zdarza się, że pracodawca chce odkupić prawa do programu, który pracownik stworzył „nie w wyniku” wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Powstaje wówczas pytanie o to, czy od zawartej z pracownikiem umowy należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00