Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-07-19

Jak bronić się przed urzędem skarbowym

Ostatnio wiele mówi się o daleko posuniętym fiskalizmie charakteryzującym polski system podatkowy. Celem „Poradnika” jest przedstawienie praktycznych narzędzi, które łączy wspólny mianownik - ograniczenie do minimum, w sposób prosty i legalny, wysokości płaconych podatków. Artykuł skierowany jest przede wszystkim do osób prowadzących działalność gospodarczą. Wskazujemy jednak wiele możliwości optymalizacyjnych w zakresie opodatkowania, które pozostają często niedocenione i niewykorzystywane przez przedsiębiorców. Przeanalizujemy wszystkie etapy działalności gospodarczej, rozpoczynając od dokonania wyboru odpowiedniej formy prawnej. W tej części omówimy bardzo gorący obecnie temat opodatkowania spółek osobowych. Następnie przejdziemy do bieżącej działalności, by odszukać tam możliwości minimalizowania podatku. Powiemy m.in. o amortyzacji podatkowej, wydatkach marketingowych, uproszczonych zaliczkach itp.

Dominika Dragan-Berestecka, Ewa Błaszczak
Stan prawny na 5 lipca 2005 r.
W kolejnej części „Poradnika” przyjrzymy się przepisom proceduralnym, głównie zaś Ordynacji podatkowej. Wbrew pozorom, nie jest ona tylko suchym opisem procedur. Możemy w niej znaleźć przyjazne podatnikowi rozwiązania, takie jak np. instytucja umorzenia zaległości podatkowej czy rozłożenia podatku na raty. To Ordynacja przewiduje możliwość wystąpienia przez podatnika z zapytaniem, czy jego postępowanie jest prawidłowe czy też nie. Ponadto poradzimy, co robić, kiedy na progu drzwi firmy staje kontrola podatkowa. Krok po kroku przejdziemy przez procedurę kontroli, wskazując, czego podatnik może się spodziewać i jakie przysługują mu prawa.
Klauzula obejścia prawa
Zanim zajmiemy się obniżaniem podatku, trzeba zadać sobie podstawowe pytanie - czy to jest dozwolone? To znaczy, czy - będąc podatnikami - mamy prawo stosować różnego rodzaju zabiegi tylko po to, aby obniżyć należny fiskusowi podatek. Otóż odpowiedź na to pytanie - z pozoru proste - nie jest i nie może być jednoznaczna.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00