Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-09-20

Sądy i urzędy o podatkach. Ordynacja podatkowa

Anna Korotyńska, Adam Muszyński
Zwrot nadpłaty w opłacie paliwowej
W związku z wątpliwościami dotyczącymi kwestii zwrotu nadpłaty w opłacie paliwowej w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2002 r., sygn. akt P 7/2000, oraz jej zwrotu z ewentualnymi odsetkami, Departament Podatku Akcyzowego wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 37o ust. 2 ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym w razie powstania nadpłaty w opłacie paliwowej dyrektor izby celnej, o którym mowa w ust. 1, dokonuje zwrotu tej nadpłaty ze środków Funduszu. Do opłaty paliwowej, jak stanowi art. 37q ww. ustawy, stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej (...).
W świetle art. 72 w zw. z art. 3 pkt 3 lit. c) Ordynacji podatkowej za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, w przedmiotowej sprawie - opłaty paliwowej. Przepisy Ordynacji podatkowej nie rozróżniają sytuacji, w których podmiot faktycznie wliczył lub nie wliczył kosztu nienależnie zapłaconej należności do ceny sprzedawanych wyrobów. Nadpłata zatem powinna zostać zwrócona podmiotowi, który dokonał nienależnej wpłaty należności.
W związku z powyższym również nienależnie zapłacona opłata paliwowa powinna zostać zwrócona podmiotowi, który dokonał jej wpłaty.
Pismo MF z 8 grudnia 2004 r., nr PA-VI 03/355/04, Biul. Skarb. z 2005 r. nr 2, poz. 23
 
Podmiot uprawniony do występowania z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych
Pismem z dnia 18 stycznia 2005 r. spółka cywilna „D.” w W. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a Ordynacji podatkowej). Zapytanie dotyczyło kwestii amortyzacji środka trwałego, który w toku eksploatacji uległ zniszczeniu oraz metodologii obniżania dochodu o stratę poniesioną w latach ubiegłych. Zdaniem wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane do końca miesiąca, w którym maszyna została zlikwidowana, przy czym postawienie w stan likwidacji nie powinno wiązać się z wystąpieniem zdarzenia losowego, które spowodowało zniszczenie maszyny (pożaru), lecz z fizyczną likwidacją, po stwierdzeniu przez biegłych rzeczoznawców, że maszyna nie nadaje się do remontu. W zakresie odliczania straty z lat ubiegłych wnioskodawca stanął na stanowisku, iż może ona być odliczona już w deklaracji miesięcznej PIT-5 (np. za m-c styczeń) w wysokości 50% kwoty straty roku poprzedniego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00