Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-09-20

Sądy i urzędy o podatkach. Podatek od towarów i usług

Anna Korotyńska, Adam Muszyński
Dostawa towarów i świadczenie usług
(...) Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa zgodnie z art. 5 ust. 2 ww. ustawy. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz inne czynności wymienione w art. 7. Termin „świadczenie usług”, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, został określony w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W związku z powyższym ubytki naturalne, jako niestanowiące dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług - nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem nie powstaje obowiązek naliczenia podatku należnego od wartości stwierdzonych ubytków i fakt ten nie może być dokumentowany fakturą VAT. W przedmiotowej sytuacji zleceniodawca usługi transportowej powinien obciążyć Pana wartością stwierdzonych ubytków wystawiając notę obciążeniową bez podatku od towarów i usług.
Pismo Urzędu Skarbowego w Brzegu z 11 marca 2005 r., nr PP443/IN/26/DM/05, S. Podat. z 2005 r. nr 7, poz. 5, zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów
 
(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. O tym, czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, przesądza art. 8 ww. ustawy. Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług. Podstawą opodatkowania w takim przypadku, zgodnie z przepisem art. 29 ust. 12 ustawy, jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00