Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-11

Rejestracja podatkowa

Celem rejestracji podatkowej jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania systemu podatkowego.

Halina Kwiatkowska - radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Krzysztof Lenart - aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Rejestracja podatkowa związana jest z powszechnym obowiązkiem ewidencyjnym, który na podatników i płatników nakładają odpowiednie przepisy. Określone są w nich nie tylko warunki dokonania rejestracji, ale również zasady ewidencji podatników, zasady i tryb nadawania numerów identyfikacji podatkowej (NIP) oraz zasady posługiwania się tymi numerami.
Jest to o tyle istotne, że obowiązek ewidencyjny oraz obowiązek posługiwania się numerami identyfikacji podatkowej ciążą na osobach fizycznych, osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, a także zakładach (oddziałach) osób prawnych, które na podstawie ustaw podatkowych mają status podatników. Podatnicy zobowiązani są do podawania nadanych im numerów NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych.
Uwagi ogólne
Obowiązki w zakresie ewidencji zostały określone w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.). Natomiast samego zgłoszenia identyfikacyjnego w celu nadania numeru NIP dokonuje się na formularzach, których wzory określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (Dz.U. nr 202, poz. 1959).
W sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych podatnicy mają obowiązek podawać NIP na żądanie:
• organów administracji rządowej i samorządowej,
• organów kontroli skarbowej,
• przedstawicieli NIK,
• banków,
• stron czynności cywilnoprawnych,
• płatników oraz inkasentów podatków i niepodatkowych należności budżetowych.
Dokumentacja dotycząca rejestracji podatkowej oraz aktualizowania danych zawartych w zgłoszeniach identyfikacyjnych jest gromadzona w Krajowej Ewidencji Podatników, prowadzonej przez Ministra Finansów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00