Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-08-08

Jak nie dać się konkurencji

Rozwój technologii i Internetu stwarzający coraz więcej nowych możliwości przyczynił się również do ułatwienia dostępu do twórczości artystów. Niestety, obok niewątpliwych zalet umieszczania w sieci pracy artystycznej pojawił się problem ochrony praw autorskich, które są nagminnie naruszane przez użytkowników Internetu i stanowią już teraz codzienność w życiu gospodarczym. Jest to zagadnienie szczególnie bliskie osobom zajmującym się profesjonalnie tworzeniem muzyki, filmów, fotografii, autorom wszelkich publikacji. Wielu z nich boryka się z problemem bezprawnego eksploatowania ich pracy przez przedsiębiorców, którzy cudzy dorobek wyzyskują dla własnej ekonomicznej korzyści. Takie działanie jest oczywiście nieetyczne, bezprawne i niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji.

Stan prawny na 20 lipca 2006 r.
Daria Gąglewska
W „Poradniku” wskazujemy Państwu możliwości dochodzenia praw wynikających z prawa autorskiego i jak zabezpieczyć się przed ich naruszaniem.
Stan faktyczny
Pan Mariusz jest cenionym krakowskim fotografem prowadzącym własne studio fotograficzne i zajmującym się fotografowaniem osób z życia publicznego oraz fotografią artystyczną. Swoje prace sprzedaje do popularnych czasopism, agencji reklamowych, jak również osobom prywatnym. Jednocześnie niektóre zdjęcia umieszcza w Internecie jako reklamę swoich osiągnięć, gdyż ten sposób prezentacji jest bardzo atrakcyjny, stosunkowo niedrogi, trafia do szerokiego kręgu potencjalnych klientów i dzięki niej umacnia na rynku swoje nazwisko. Niestety, już wielokrotnie zdarzyło się, że pan Mariusz przez przypadek natrafiał na te fotografie w publikacjach oraz na stronach internetowych, które znalazły się tam bez jego wiedzy i zgody.
Na szczęście w takich sytuacjach pan Mariusz, na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 48, poz. 462), ma prawo ochrony na drodze sądowej swoich praw poprzez m.in. żądanie od osób, które posłużyły się jego zdjęciami w celu komercyjnym zaniechania tych naruszeń, zapłaty wynagrodzenia i odszkodowania, a nawet możliwość wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00