Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-12

Jak korzystnie leasingować samochód

Leasing jest obecnie bardzo popularnym sposobem nabycia samochodu przez firmę. Za wyborem takiego źródła finansowania przemawia wiele zalet, m.in. łatwy dostęp do nowoczesnego sprzętu bez konieczności angażowania znacznych środków, możliwość skorzystania - niezależnie od leasingu - z kredytu bankowego (leasing nie obniża zdolności kredytowej), wpłatę początkową i raty leasingowe w całości wliczyć można w koszty uzyskania przychodu, VAT naliczany jest od poszczególnych opłat leasingowych z osobna, przez co nie ma konieczności płacenia go w całości na początku umowy, jak to ma miejsce w umowach sprzedaży ratalnej.

Stan prawny na 25 sierpnia 2006 r.
Marta Marciniak, Marcin Banasik, Krzysztof Tomaszewski, Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska, Maciej Bednarek, Jakub Kornacki
pgp@infor.pl
Najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która jest najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również to, że w przypadku tego rodzaju leasingu raty stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości.
Leasing w polskich ustawach
W praktyce obrotu gospodarczego leasing występuje w dwojakiego rodzaju formie, jako leasing operacyjny i leasing finansowy.
Leasing w swej pierwotnej postaci był ujmowany szeroko, jako ogół transakcji, w ramach których dochodzi do oddania na jakiś czas przez udostępniającego drugiej stronie rzeczy do korzystania na różnych zasadach, za opłatą, w zasadzie z obowiązkiem zwrotu rzeczy po upływie umówionego terminu.
W doktrynie i praktyce doszło do wyróżnienia kilkunastu rodzajów transakcji leasingowych, często krzyżujących się, nie zawsze definiowanych w taki sam sposób.
Ze względu na kryterium czasu trwania stosunku leasingowego, wysokości sumy opłat leasingowych oraz rozkładu obciążeń związanych z rzeczą wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: leasing finansowy oraz leasing operacyjny (bieżący). W leasingu finansowym korzystający uzyskuje dobro inwestycyjne do używania i ewentualnie pobierania pożytków na czas oznaczony, zbliżony do okresu gospodarczej używalności przedmiotu leasingu (zwykle od 3 do 10 lat). Korzystający pokrywa wszelkie poniesione przez finansującego nakłady na przedmiot leasingu, koszty kredytu oraz jego zysk, uiszczając uzgodnione opłaty. Opłaty te kwalifikowane są zwykle jako świadczenie jednorazowe rozłożone na raty. Właśnie ta postać leasingu wyodrębnia się w oddzielną umowę leasingu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00