Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-09-19

Nietypowe zdarzenia w księgach

Przychodami z działalności gospodarczej, w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, są przede wszystkim kwoty należne z tytułu sprzedaży towarów i usług. Obok tych podstawowych przychodów, prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca niejako przy okazji uzyskuje inne jeszcze przychody. Ewidencjonowanie tych przychodów w księgach rachunkowych przedsiębiorcy przynosi w praktyce wiele problemów. Prowadzenie zaś nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dlatego prezentujemy Państwu wybrane zagadnienia dotyczące nietypowych przychodów uzyskiwanych przez podatników w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Omawiamy nadzwyczajne przychody, które powstają na skutek różnic w kursach walut, naliczania odsetek od środków na rachunkach firmowych, otrzymania nieodpłatnych świadczeń czy zwrotu wierzytelności, która została odpisana jako nieściągalna. W „Poradniku” dokonaliśmy prezentacji zarówno zagadnień teoretycznych, jak i przykładów występujących w praktyce prowadzenia przedsiębiorstwa.

Stan prawny na 31 sierpnia 2006 r.
Urszula Pietrzak
pgp@infor.pl
Pozostałe przychody i koszty operacyjne w ustawie o rachunkowości
Zgodnie z ustawą o rachunkowości przez pozostałe koszty i przychody operacyjne rozumie się koszty i przychody, które związane są pośrednio z działalnością operacyjną jednostki.
W myśl ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 267, poz. 2252), w szczególności są to koszty i przychody związane:
a) z działalnością socjalną,
b) ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także z utrzymywaniem i zbyciem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych, zaliczanych do inwestycji,
c) z odpisaniem należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem należności i zobowiązań o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00