Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-11-28

Kapitał początkowy a emerytura

Wysokość emerytury osób ubezpieczonych i urodzonych po 1948 r. będzie uzależniona przede wszystkim od wysokości składek na ubezpieczenie społeczne zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Jak zakłada reforma emerytalna wprowadzona 1 stycznia 1999 r., ich kapitał początkowy będzie stanowił swoistą rekompensatę za składki wpłacone na to ubezpieczenie do końca 1998 r.

Stan prawny na 7 listopada 2006 r.
Mirosław Zawadzki
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Dzięki temu zostanie obliczona wartość emerytury, jaką hipotetycznie otrzymałaby uprawniona osoba w momencie wejścia w życie reformy ubezpieczeniowej. Wartość ta zostanie pomnożona przez statystyczny wiek życia ludzkiego. Taka kwota zostanie zapisana jako wartość kapitału początkowego na indywidualnym koncie w ZUS-ie, utworzonym dla każdej uprawnionej osoby.
Kapitał początkowy wyliczy ZUS dla osób, które przed 1 stycznia 1999 r. podlegały ubezpieczeniu społecznemu, a ich okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą co najmniej 6 miesięcy i jeden dzień. Aby to było możliwe, należy najpierw udokumentować swój staż pracy oraz zarobki z okresu przed reformą emerytalną.
Co to jest kapitał początkowy
Kapitał początkowy stanowi część podstawy obliczenia wysokości przyszłej emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które były ubezpieczone przed wejściem w życie reformy emerytalnej.
Kapitał początkowy jest pojęciem wprowadzonym przez ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 104, poz. 711). Pojęcie to wiąże się ściśle z reformą systemu emerytalnego dokonaną przez powołaną ustawę od dnia 1 stycznia 1999 r. Kapitał początkowy jest niejako odzwierciedleniem składek na ubezpieczenie społeczne, wpłacanych przed dniem 1 stycznia 1999 r. Po obliczeniu kapitału początkowego indywidualnie dla każdego uprawnionego zostanie on zapisany na indywidualnym koncie osoby ubezpieczonej, prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Stanowić będzie część podstawy obliczenia wysokości przyszłej emerytury dla osób ubezpieczonych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00