Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-19

Opodatkowanie leasingu

Wykorzystanie leasingu do finansowania różnego rodzaju inwestycji w środki trwałe zyskuje coraz więcej zwolenników, przede wszystkim dzięki możliwości finansowania przy użyciu leasingu szerokiego zakresu środków trwałych, w tym również coraz popularniejszych ostatnio transakcji leasingu nieruchomości. Atrakcyjność leasingu zwiększają również wymierne korzyści podatkowe i zalety natury ekonomicznej.

Stan prawny na 30 listopada 2006 r.
Piotr Woźniak
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Leasing może również stanowić niepowtarzalną formę dostępu do najnowszych osiągnięć technicznych, często niedostępnych w innej formie. Pomaga przy tym w sukcesywnej wymianie środków produkcji, nie pociągając za sobą ogromnych nakładów finansowych. Instytucje leasingowe finansują bowiem wszelkie środki trwałe, od samochodów osobowych poprzez specjalistyczne środki transportu, maszyny i urządzenia, linie technologiczne, sprzęt komputerowy, sprzęt biurowy, na nieruchomościach skończywszy.
Stan faktyczny
Pan Jacek od lat prowadzi zakład produkcji ceramiki. Wzrost konkurencji na rynku oraz import towarów z Azji spowodowały konieczność wymiany linii produkcyjnej i uatrakcyjnienia oferowanych klientom produktów. Pan Jacek stanął przed koniecznością zakupu nowych urządzeń, których cena przekracza jego możliwości finansowe. Poszukuje więc najbardziej optymalnej formy dokapitalizowania swojej firmy. Rozważa zawarcie umowy leasingu na potrzebne mu maszyny, zastanawia się, jakie skutki podatkowe spowoduje to dla niego i jego przedsiębiorstwa.
infoRgrafika
1. Leasing operacyjny
Umowa leasingu stanowi umowę nazwaną, której pojęcie zostało zawarte w art. 709 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1166). Zgodnie z tym przepisem, przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas określony, a korzystający zobowiązuje się zapewnić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Z leasingiem mamy do czynienia również w przypadku umowy, przez którą jedna strona zobowiązuje się oddać rzecz stanowiącą jej własność do używania albo do używania i pobierania pożytków drugiej stronie, a druga strona zobowiązuje się zapłacić właścicielowi rzeczy w umówionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej wartości rzeczy w chwili zawarcia tej umowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00