Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-27

Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS

Dla pracownika możliwość korzystania ze świadczeń socjalnych jest dobrym źródłem pomocy finansowej. Pożyczka na remont mieszkania czy dofinansowanie do wczasów niejednokrotnie reperuje pracowniczy portfel. O popularności i ogólnym zapotrzebowaniu na tego typu świadczenia zapewniać nie musimy, korzystają z nich przecież osoby na różnych stanowiskach. Poza pensją, z założenia dają one pracownikowi poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie tylko łatwość uzyskania świadczenia, ale i pewne źródło pochodzenia czynią je wyjątkowo pożądanymi. Głównym celem opracowania są kwestie podatkowe związane z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych, tj. koszty uzyskania przychodów, zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatek od towarów i usług.

Stan prawny na 13 listopada 2007 r.

Olga Dzierzbicka

O funduszu

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), to specjalny fundusz tworzony przez pracodawców na finansowanie działalności socjalnej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych (tj. ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, żłobki i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej).

Środki pieniężne przeznaczone na cele ZFŚS gromadzone są przez pracodawcę na wyodrębnionym w tym celu rachunku bankowym, wpłacane w terminach oraz wydatkowane na cele określone przez przepisy.

Zdeponowane w ten sposób środki nie podlegają egzekucji, z wyjątkiem przypadków, gdy egzekucja jest prowadzona w związku ze zobowiązaniami Funduszu. Świadczenia finansowane ze środków ZFŚS są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

Pamiętać trzeba, że wiele rodzajów nowoczesnych świadczeń, wchodzących w skład tzw. pakietów socjalnych oferowanych przez pracodawców zależy wyłącznie od ich dobrej woli i nie podlega ustawowej regulacji. Co ważne, działalność funduszu odbywa się bez ingerencji instytucji zewnętrznych, co odróżnia go od Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Pracy, na których rzecz pracodawcy są obowiązani odprowadzać odpowiednie składki i nie mają wpływu na wydatkowanie środków tych funduszy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00