Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-27

Odsetki i kary umowne

W praktyce handlowej i w kontaktach z urzędami bardzo ważną sprawą jest świadomość istnienia dodatkowych klauzul (ustawowych lub umownych), które modyfikują pierwotne zobowiązanie dłużnika. Niejednokrotnie przesądzają one bowiem nie tylko o skuteczności kontraktu, ale wręcz o możliwości wymuszenia jego wykonania. Do najczęściej spotykanych klauzul zabezpieczających należą odsetki i kary umowne. Co prawda, pełnią one podobne funkcje, jednak w zasadzie wyłączają się wzajemnie, o czym należy pamiętać, ponieważ ich mylne zastosowanie może skutkować nieważnością konkretnego postanowienia. To z kolei może spowodować określone komplikacje praktyczne - z przegraniem sprawy sądowej włącznie, co w poważnych procesach może przesądzić nawet o dalszym funkcjonowaniu firmy. Znajomość zasad rządzących tymi instytucjami jest zatem bardzo ważna, a ich nieumiejętne wykorzystanie może być źródłem poważnych kłopotów.

Stan prawny na 6 listopada 2007 r.
Krzysztof Grodzicki, Wojciech Jaworski
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą stanowi kompleksowo ujęte vademecum wiedzy o odsetkach i karach umownych. Problematykę staraliśmy się potraktować możliwie uniwersalnie, ale szczegółowo, omawiając zarówno aspekt cywilistyczny kar umownych i odsetek, jak i problemy podatkowe. Dodatkowe klauzule towarzyszą nam bowiem na co dzień i żyją w zasadzie wraz z rozwojem danego kontraktu. Często pojawiają się już podczas podpisywania umowy (np. w jej ogólnych warunkach) i potem ewoluują wraz z kontraktem często po to, by znaleźć finał w sprawie sądowej lub w postępowaniu karnoskarbowym. Dlatego prowadząc działalność gospodarczą, trzeba mieć jak największą wiedzę w prezentowanym zakresie, po to by prowadzić działalność efektywnie i zyskownie.
Odsetki w praktyce handlowej
Podstawowym zabezpieczeniem dla wierzyciela są odsetki. W zasadzie mogą występować w dwu postaciach - jako odsetki ustawowe, które należą się na wypadek opóźnienia nawet w braku stosownego postanowienia w umowie, i umowne, które swą moc czerpią z postanowień kontraktowych.
Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00