Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-11-04

Obliczanie terminów prawnych

Na gruncie prawa cywilnego terminy mają szczególne znaczenie. Jest tak dlatego, że często zależy od nich skuteczność czynności prawnej, czy też możliwość dochodzenia roszczeń w sądzie. Stąd każde nawet najmniejsze opóźnienie może być brzemienne w skutki. W artykule zajmujemy się obliczaniem terminów na gruncie prawa cywilnego i prawa pracy, wskazując na możliwe pułapki i doradzając, jak zachować się w konkretnych życiowych sytuacjach. Wskazujemy też na terminy przedawnienia, ponieważ potrafią one przysporzyć sporych trudności w praktyce.

Stan prawny na 1 listopada 2011 r.

Terminy w prawie cywilnym

Najważniejszymi terminami w naszym porządku prawnym są terminy materialne prawa cywilnego. Ich długość jest uzależniona od woli stron, jednak ustawodawca przyjmuje za najkrótszą jednostkę miary jedną dobę. Nie oznacza to oczywiście, że strony nie mogą ustalić krótszych terminów dla powstania bądź ustania skutków prawnych określonej czynności. Z pewnością będzie to przydatne przy w nowoczesnych formach kontraktowania - np. przy umowach internetowych. Wobec braku stosownej regulacji ustawowej strony muszą jednak dokładnie ustalić warunki biegu terminu i jego koniec. Najprościej jest wskazać określoną godzinę jako miarodajny moment, gdyż w ten sposób można uniknąć komplikacji z obliczaniem ilości godzin i minut. Przechodząc do zasad ogólnych, należy wskazać, że jak stanowi art. 111 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

PRZYKŁAD

10 grudnia 2010 r. strony zawarły 7-dniową umowę użyczenia samochodu, przy czym jej początek był liczony od dnia rozpoczęcia w firmie biorącego w użyczenie (spółka jawna "Iurex") wysyłki prezentów świątecznych (17 grudnia 2007 r.). Umowa użyczenia rozwiązała się zatem 24 grudnia 2010 r. o godz. 24.00.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00