Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-11-16

Umowa użyczenia - skutki podatkowe

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Powoduje ona określone skutki podatkowe zarówno dla korzystającego, jak i oddającego rzecz w używanie. Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, maszyna, meble), jak i nieruchomości (np. lokal użytkowy lub jego część, działka, budynek).

Stan prawny na 25 października 2011 r.

Konsekwencje w podatku dochodowym

Nieodpłatne użyczenie składników majątku, wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia, powoduje określone konsekwencje w podatku dochodowym. Przedsiębiorca, który wykorzystuje nieodpłatnie cudze składniki majątku, np. samochody, maszyny, nieruchomości itp., może być zobowiązany do ustalenia przychodu z tego tytułu. Dzieje się tak w każdym przypadku, w którym biorący do używania otrzymuje świadczenie w postaci prawa do korzystania z cudzej rzeczy bez obowiązku spełnienia świadczenia wzajemnego, np. wówczas gdy przedsiębiorca używa obcego składnika majątku bez obowiązku zapłaty wynagrodzenia z tego tytułu. W takiej sytuacji wartość nieodpłatnie otrzymanego świadczenia jest przychodem podatkowym w myśl obu ustaw o podatku dochodowym. Jeśli osoba fizyczna otrzymała świadczenie w naturze lub inne nieodpłatne świadczenie w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, to wartość otrzymanego przysporzenia stanowi u niej przychód z tej działalności, co wynika z art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.

Wyjątkiem od tej reguły jest przysporzenie otrzymane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od członka najbliższej rodziny, którego wartość jest zwolniona od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f. Nieodpłatne korzystanie z obcego majątku na podstawie umowy użyczenia stanowi także przychód podatkowy u osób prawnych, co reguluje art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.

PRZYKŁAD

Alfa Sp. z o.o. posiada budynek administracyjno-biurowy, w którym jedno z pomieszczeń jest nieodpłatnie używane przez firmę Beta SA na podstawie zawartej między stronami umowy użyczenia lokalu. W takim przypadku po stronie spółki korzystającej nieodpłatnie z lokalu powstanie przychód podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00