Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2014-12-02

Jak prowadzić działalność w formie spółki cywilnej

Spółka cywilna jest jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to wynikiem jej licznych zalet - w zestawieniu z bardziej zaawansowanymi formami (spółkami osobowymi czy też kapitałowymi). Jest prosta w założeniu i w ogólnym mniemaniu nieskomplikowana także w prowadzeniu. Co może być bowiem prostszego od rejestracji działalności gospodarczej i sporządzenia zwykłej cywilnoprawnej umowy? Takie przekonanie często okazuje się jednak mylne, ponieważ nawet między praktykami toczą się spory co do charakteru spółki, jej możliwych zastosowań i konsekwencji działań wspólników. W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej (jest zwykłą umową), ale od tej zasady istnieją wyjątki, co oczywiście ma przełożenie praktyczne i potrafi znacznie skomplikować przedsiębiorcom życie. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt istnienia między wspólnikami specjalnego rodzaju współwłasności - zwanej łączną lub bezudziałową. Jak więc widzimy, uznawanie spółki cywilnej za prostą formę prowadzenia działalności jest w obecnym stanie prawnym wątpliwe, co nie zmienia faktu, że jest ona dobrą formą do prowadzenia działalności w niezbyt dużym rozmiarze.

"Poradnik", który mają Państwo przed sobą, stanowi przewodnik po spółce cywilnej i jej działaniu w praktyce. Omawiamy nie tylko przepisy i ich zastosowanie, ale wskazujemy również na nietypowe życiowe sytuacje, które mogą przysporzyć przedsiębiorcom znacznych kłopotów. Dzięki lekturze "Poradnika" prowadzenie spółki cywilnej będzie z pewnością łatwiejsze i przyniesie lepsze efekty.

Zapraszamy do lektury.

Początek działalności i umowa spółki

Spółka cywilna to umowa cywilnoprawna, która nie tworzy oddzielnego od wspólników podmiotu i nie posiada swojego majątku.

Charakter spółki cywilnej

Podstawową różnicą między umową spółki cywilnej a "zwykłymi" cywilnoprawnymi umowami jest możliwość związania wielu osób, ale i przy najbardziej podstawowych typach umów taka alternatywa istnieje. Naturalnie spółka tworzy pewną organizację wspólników, ale nie ma zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych i to wspólnicy są podmiotami działającymi za spółkę. W szczególności spółka cywilna nie jest ułomną osobą prawną w rozumieniu art. 33 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Spółka cywilna nie może być zatem stroną w żadnym sądowym postępowaniu, nie może też nabywać samodzielnie praw i obowiązków. Jest tak we wszystkich stosunkach prawnych, z wyjątkiem prawa pracy - tam powszechnie przyjmuje się, że to spółka cywilna jest pracodawcą - może podpisywać umowy, pozywać i być pozywana w sprawach pracowniczych. Taki pogląd wynika z brzmienia art. 3 k.p., zgodnie z którym pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Wynikający z art. 33 § 1 k.c. warunek przyznania przez odrębne ustawy zdolności prawnej został na gruncie art. 3 k.p. zastąpiony zdolnością do zatrudniania pracowników. Nawet jednak w prawie pracy ta konstrukcja jest przyjmowana z pewnymi zastrzeżeniami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00