Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 30-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 30-05-2024
Data publikacji: 2021-11-13

Sygnalista w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Na sytuację prawną sygnalistów zgłaszających naruszenia wpływ mają nie tylko przepisy prawa Unii Europejskiej oraz przepisy prawa krajów członkowskich, które zostaną wprowadzone w wyniku wdrożenia Dyrektywy. W tym kontekście istotne jest również orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który kilkakrotnie wypowiadał się w kwestiach dotyczących ochrony sygnalistów.

 

Na szczególną uwagę zasługują orzeczenia, w których ETPC odnosił się do profesji cechujących się szczególnymi rolami społecznymi: urzędników, medyków, funkcjonariuszy formacji mundurowych.

1. Urzędnik państwowy jako sygnalista

Guja przeciwko Mołdawii - wyrok ETPC z 12 lutego 2008 r., skarga 14277/041

: I. Guja, kierujący departamentem prasowym Prokuratora Generalnego Mołdawii, w kilka dni po przemówieniu prezydenta, w którym wzywał on do walki z korupcją, przekazał do redakcji gazety dwa pisma otrzymane przez biuro Prokuratora Generalnego, nie zastrzegając poufności żadnego z nich. Autorem jednego z pism był zastępca przewodniczącego parlamentu, który w liście krytykował prokuraturę w związku z prowadzoną sprawą czterech milicjantów, oskarżonych o bezpodstawne pozbawienie wolności i znęcanie się nad aresztowanymi. Polityk wyrażał nadzieję na osobiste zaangażowanie się Prokuratora Generalnego w "zgodne z prawem rozwiązanie tej sprawy", zawierając w liście również pochwały odnoszące się do postawy milicjantów. Drugi z ujawnionych listów, napisany przez zastępcę ministra spraw wewnętrznych, zawierał informację, że jeden z oskarżonych milicjantów został już poprzednio skazany za pobicie więźniów, a następnie skorzystał z amnestii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00