Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2021-12-31
Artykuł aktualny
do 2021-12-31
Data publikacji: 2021-03-10

Optymalna spółka do biznesu

1. Jaką formę spółki wybrać

Jaką formę działalności wybrać? Przed takim pytaniem staje wielu przedsiębiorców. Czy wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, czy może oprzeć się na spółce? Jeśli będzie to spółka, to która - kapitałowa czy osobowa? Biznesmen ma do wyboru m.in. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wkrótce już prostą spółkę akcyjną, spółkę jawną, partnerską, komandytową, akcyjną, komandytowo-akcyjną oraz cywilną. W treści niniejszego Poradnika zostaną udzielone praktyczne informacje o tych formach, które mogą pomóc Czytelnikowi w podjęciu właściwej decyzji.

1.1. Spółki kapitałowe

Do grupy spółek kapitałowych zaliczają się: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna. Główną ich cechą jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki.

Tabela 1. Zalety prowadzenia działalności w formie spółki kapitałowej

Lp.

Zaleta

Objaśnienie

1

2

3

1.

Ograniczenie odpowiedzialności majątkowej

Ta zaleta ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza gdy prowadzony biznes jest w swej naturze bardzo ryzykowny, np. często występują problemy z płatnościami od klientów lub można w łatwy sposób wyrządzić komuś szkodę. W spółkach kapitałowych wspólnicy, którzy wnieśli wkłady, nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Odpowiedzialności nie ponoszą również członkowie zarządu, jeśli wywiązali się ze swoich obowiązków, tj. złożyli w terminie wniosek o ogłoszenie upadłości.

W czasie prowadzenia działalności zdarzają się również sytuacje zupełnie nieprzewidywalne dla wspólników, dlatego tak ważna jest ochrona ich prywatnego majątku.

2.

Zmniejszenie ryzyka związanego z zatrudnianiem pracowników

Nie budzi wątpliwości, że najlepiej pracę na rzecz firmy wykonuje jej właściciel. Jednak rozwój przedsiębiorstwa wymaga czasami zatrudnienia innych osób, które będą pomagać właścicielowi. Osobom tym może mniej zależeć na biznesie niż jego twórcy, co czasami wiąże się z mniejszą starannością, a w efekcie może narazić firmę na straty. Przepisy Kodeksu pracy przewidują, że za szkodę wyrządzoną przez pracownika przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych odpowiada pracodawca. Do niego klient skieruje swoje roszczenie, a pracodawca może dochodzić naprawienia szkody od pracownika, ale tylko do wysokości trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika, jeżeli szkoda nastąpiła z winy nieumyślnej, co jest najczęstszym przypadkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00