Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-07-10

ZASADY DOFINANSOWANIA PRACODAWCY

Ewa Łukasik

WSTĘP

Znalezienie i zatrudnienie odpowiedniego pracownika to dla pracodawcy nie tylko proces czasochłonny, ale także wymagający znajomości przynajmniej podstawowych zasad i technik rekrutacji.

Zadanie to może znacznie ułatwić zgłoszenie oferty pracy do powiatowego urzędu pracy.

Urząd pracy zajmie się nie tylko upowszechnieniem oferty, ale też dokona wstępnej selekcji kandydatów do pracy, przez co do pracodawcy zgłoszą się tylko osoby odpowiadające wymaganiom określonym w ofercie. Warto zaznaczyć, że pracodawca nie poniesie żadnych kosztów związanych z pomocą w znalezieniu pracownika.

Jednak zatrudnienie pracownika za pośrednictwem urzędu pracy to nie tylko oszczędność czasu pracodawcy. Skorzystanie z pomocy urzędu pracy i zatrudnienie bezrobotnego może być dla firmy korzystne finansowo. Pracodawca zyska pracownika, ale dodatkowo ma szansę zminimalizować wydatki związane z organizacją nowego stanowiska pracy, a także obniżyć koszty związane z jego zatrudnianiem.

Każdy nowy pracownik to dla firmy spory koszt związany przede wszystkim z wypłatą wynagrodzenia oraz opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Wydatki te można jednak znacznie obniżyć, zatrudniając bezrobotnego zarejestrowanego w urzędzie pracy.

Pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną może ubiegać się m.in. o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla tego pracownika, jednorazową refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Pracodawca może też zostać organizatorem prac interwencyjnych i dzięki temu otrzymywać refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych w ramach tych prac pracowników. Przedsiębiorca zatrudniający osobę niepełnosprawną może liczyć na zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne, przystosowanie stanowiska pracy, szkolenia pracownika.

Oszczędności przynosi firmie również zatrudnienie stażystów oraz prowadzenie przygotowania zawodowego dorosłych. W obu tych przypadkach pracodawca nie ponosi żadnych wydatków, a zyskuje osobę do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00