Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-08-18

Okresy odpoczynku

Czy pracownik pracujący na dwóch etatach u tego samego pracodawcy musi mieć zachowane odpoczynki dobowe

Jeden z moich pracowników, który jest zatrudniony na stanowisku magazyniera, rozchorował się. Jego obowiązki zamierzam przydzielić innemu pracownikowi (za jego zgodą) zatrudnionemu na pełny etat jako ochroniarz. Umówiliśmy się, że podpiszę z tym pracownikiem drugą umowę na 3/4 etatu (na wykonanie obowiązków chorego pracownika). Pracownik chce tak pracować przez miesiąc, a potem z tej drugiej umowy zmniejszymy mu etat do 1/2. Mam wątpliwości co do odpoczynków dobowych. Jeśli pracownik będzie u mnie pracował na pełnym i 3/4 etatu, to w sumie wypracuje po 14 godzin dziennie i będzie miał tylko 10 godzin odpoczynku dobowego. Jednak z drugiej strony pracownik będzie zatrudniony na dwa osobne etaty. Czy w takim przypadku powinno się liczyć odpoczynek oddzielnie dla każdego etatu?

Należy przyjąć, że w przypadku zatrudnienia u tego samego pracodawcy jednocześnie na podstawie dwóch umów o pracę, dopuszczalne jest naruszenie minimalnego okresu odpoczynku dobowego.

W przypadku zatrudnienia własnego pracownika w ramach drugiej, równoległej umowy, co do zasady, każda z umów powinna być rozliczona odrębnie. A zatem z pracownikiem powinna zostać podpisana osobna umowa o pracę na drugi etat, należy mu przydzielić osobny zakres obowiązków, narzędzia pracy itp. Ponadto pracownik podlega osobnym badaniom wstępnym oraz osobnym szkoleniom bhp (art. 229 § 1 i art. 2373 k.p.). Odrębnie ustala się również jego obowiązki oraz uprawnienia pracownicze, np. wynagrodzenie, urlop wypoczynkowy itp. Czas pracy oraz odpoczynki z obu umów również należy ustalić, rozplanować i rozliczyć odrębnie dla obu umów.

W przypadku zatrudnienia pracownika w tym samym zakładzie na dwóch etatach, każda z tych umów w zakresie uprawnień i obowiązków pracowniczych powinna być rozliczana oddzielnie.

W takiej sytuacji zatrudnienie w sposób opisany w pytaniu jest dopuszczalne. Przepisy prawa pracy nie rozstrzygają bowiem odmiennie sytuacji równolegle trwającego zatrudnienia u tego samego pracodawcy w zakresie czasu pracy i minimalnych okresów odpoczynku. Można zatem przyjąć, że skoro prawa i obowiązki stron stosunku pracy są ustalone odrębnie dla każdej umowy o pracę, to do zachowania odpoczynków dobowych i tygodniowych nie ma znaczenia, czy pracownik jest zatrudniony u dwóch różnych pracodawców czy u jednego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00