Za prywatyzacją usług - prywatyzacja mienia
Przychodnie dla lekarzy
Za prywatyzacją usług prywatyzacja mienia
W miarę jak umacnia się rynek usług medycznych stopniowo nikną obawy przed prywatyzacją majątku publicznej służby zdrowia.
W samorządach coraz wyraźniej widać wielostronne korzyści płynące z tego, że lekarz jest właścicielem gabinetu, w którym prowadzi praktykę. Dlatego gminy i powiaty, które wcześniej przeprowadziły u siebie prywatyzację usług ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, śmielej decydują o jej dopełnieniu przekazaniem podmiotom niepublicznym nieruchomego mienia publicznych ZOZ-ów.
W Ostrowie blisko końca
Powiat ostrowski w 1999 r. stał się organem założycielskim dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, w którym, oprócz szpitala, funkcjonowały także placówki opieki ambulatoryjnej. Stopniowo wydzielono je ze struktury ZZOZ, a następnie przychodnie i poradnie publiczne zlikwidowano, a ich usługi sprywatyzowano. Część pomieszczeń została wynajęta niepublicznym placówkom i lekarzom rodzinnym, którzy podjęli działalność na własny rachunek. Decyzja o sprzedaży kilku nieruchomości użytkowanych przez ZZOZ zapadła rok temu. Władze powiatu, który był ich właścicielem, uznały, że nie są one potrzebne zespołowi.
