Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-11-21

Najczęściej popełniane błędy przy naliczaniu świadczeń chorobowych i sporządzaniu dokumentacji zasiłkowej

Zakłady pracy ustalają prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego oraz wypłacają swoim pracownikom świadczenia w czasie trwania zatrudnienia, jeżeli zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (według stanu na 30 listopada poprzedniego roku). Gdy zakład zgłasza do ubezpieczeń mniejszą liczbę osób, przysługujące tym osobom świadczenia wypłaca ZUS. Ponadto ZUS zawsze wypłaca świadczenia za okres po ustaniu ubezpieczenia, np. po rozwiązaniu umowy o pracę.

Jeżeli płatnikiem świadczenia jest ZUS, ustalenie prawidłowej wysokości tego świadczenia w dużej mierze zależy od płatników składek - czy poprawnie wypełnią zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, który wówczas mają obowiązek złożyć w ZUS. Jeśli ZUS Z-3 jest wypełniony błędnie, wysokość zasiłku zostanie ustalona przez ZUS nieprawidłowo. Nieprawidłowości zdarzają się również w przypadku wypłaty należnych świadczeń przez zakłady pracy.

Niżej przedstawiamy błędy, które pracodawcy najczęściej popełniają przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia chorobowego/zasiłków, przy obliczaniu ich wysokości oraz przy sporządzaniu dokumentacji zasiłkowej.

1. Okres wyczekiwania

Zakłady pracy, które ustalają uprawnienia do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego, nie zawsze pamiętają o dokumentowaniu wcześniejszych okresów zatrudnienia pracownika. W rezultacie może to doprowadzić do nadpłaty świadczeń, jeżeli wynagrodzenie/zasiłek chorobowy został wypłacony bez wymaganego okresu wyczekiwania.

Pracownik, który ubezpieczeniu chorobowemu podlega obowiązkowo, ma prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Nie musi to być zatrudnienie w zakładzie, z którego pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Do okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jednak pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni. Do okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się także okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00