Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-09-06

Jak pracodawca może zabezpieczyć swoje interesy w umowie szkoleniowej

Nowe przepisy w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych w minimalnym stopniu dbają o sprawy pracodawcy, który płaci za naukę pracownika. Odpowiednie zabezpieczenie interesów pracodawcy jest zwykle warunkiem podjęcia przez firmę decyzji o dofinansowaniu dokształcania pracownika. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym pracodawca może zmotywować pracownika do podnoszenia kwalifikacji oraz zminimalizować ryzyko strat środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Rozwiązania zabezpieczające interesy pracodawcy wynikają z przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników (art. 1031-1036 Kodeksu pracy) oraz z innych regulacji. Do najlepszych sposobów chroniących pracodawcę przed marnotrawieniem szkoleniowych funduszy należą:

konstrukcja nakazu odpracowania nauki przez pracownika połączona z koniecznością zwrotu kosztów nauki,

możliwość wydłużenia okresu, jaki powinien przepracować pracownik, i poszerzenia obowiązku zwrotu kosztów w umowach w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracownika,

sporządzenie krótkich umów szkoleniowych,

zaliczenie do podstawowych obowiązków pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz wykorzystywanie szkoleniowych urlopów i zwolnień od pracy zgodnie z ich przeznaczeniem,

wypowiedzenie umowy w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

odstąpienie od umowy w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Nakaz odpracowania nauki

Najbardziej popularną metodą zapobiegającą utracie szkoleniowych funduszy firmy jest zobowiązanie pracownika do pozostania w zatrudnieniu przez pewien czas po zakończeniu nauki sponsorowanej przez zakład . Ta tzw. karencja polega na tym, że w trakcie edukacji i trzech lat po jej zakończeniu pracownik uczący się z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy musi zwrócić koszty kształcenia poniesione przez pracodawcę, jeżeli:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00