Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-10

Jak uzyskać z ZUS interpretację przepisów zapewniającą ochronę przed skutkami nieprawidłowych działań

Przedsiębiorca może domagać się od ZUS wydania stanowiska w sprawie interpretacji przepisów dotyczących obowiązku składkowego. Aby interpretacja dawała płatnikowi ochronę przed skutkami działań w zakresie, w którym się do niej zastosuje, musi szczegółowo przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, którego ma dotyczyć interpretacja.

Wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji umożliwia przedsiębiorcom art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej sdg). Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Kto może wystąpić o interpretację

Nie każdy płatnik uzyska od ZUS interpretację przepisów, ponieważ krąg podmiotów, które mogą skutecznie o nią się ubiegać, jest ograniczony. Z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji skutecznie może ubiegać się podmiot, który jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jest nim osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 4 ust 1 sdg). Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

PRZYKŁAD

Od 1 lutego 2012 r. obowiązuje nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie rentowe. Wątpliwość, od kiedy należy opłacać składkę w nowej wysokości, powzięły dwie osoby prowadzące działalność pozarolniczą: wspólnik spółki cywilnej i wspólnik spółki jawnej. Obie te osoby opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia. Obie przygotowały kompletny i wyczerpujący wniosek o wydanie interpretacji i uiściły opłatę za jej wydanie. Jednak ZUS udzielił jej tylko wspólnikowi spółki cywilnej. Wspólnik spółki jawnej otrzymał natomiast decyzję odmawiającą wydania interpretacji. Jako powód odmowy wskazano, że wspólnicy spółek osobowych (w tym spółki jawnej) nie są uprawnieni do uzyskania wykładni przepisów w formie interpretacji. Wspólnik spółki jawnej (w przeciwieństwie do wspólnika spółki cywilnej) nie prowadzi bowiem działalności gospodarczej (chociaż zalicza się do szerszej grupy płatników - osób prowadzących działalność pozarolniczą). Nie jest zatem przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (przedsiębiorcą jest spółka, a nie wspólnik).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00