Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-07-01

Jak są opodatkowane dochody uzyskiwane za granicą

W związku z dużą liczbą pytań Czytelników związanych z kwestią sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą, poniżej przedstawione zostaną najważniejsze zasady dotyczące tego zagadnienia.

Generalną zasadą jest to, iż podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (art. 3 ust. 1 updop).
Zatem także dochody osiągane za granicą przez podatników mających siedzibę lub zarząd w Polsce podlegają opodatkowaniu. W ustawie przewidziano jednak zwolnienie niektórych z tych dochodów z opodatkowania w Polsce. Wolne od podatku są bowiem dochody osiągane za granicą, jeżeli umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, tak stanowi (art. 17 ust. 1 pkt 3 updop). W umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania często przewidziane są wyłączenia od opodatkowania w Polsce dochodów, które na podstawie umowy podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym jest źródło dochodu. Z reguły zwolnienie takie zawarte jest w art. 23 umów (postanowienia o unikaniu podwójnego opodatkowania). Wówczas to wyłączenie traktowanie jest jako zwolnienie od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 updop.
Przykładem takiego wyłączonego dochodu są dochody otrzymane za pośrednictwem zakładu (oddziału). Rozwiązanie takie ma miejsce na przykład w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z Francją czy Niemcami.
Dochody zakładu położonego za granicą
W większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania definicja pojęcia zakładu zawarta jest w art. 5 i jest w nich podobnie zdefiniowana. Tak więc, zasadniczo, przez pojęcie zakładu należy rozumieć stałą placówkę, przez którą osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym państwie prowadzi całkowicie lub częściowo działalność przedsiębiorstwa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00