Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2004-09-01

Czy przekazanie jako darowizny wyposażenia sklepu oznacza konieczność zapłacenia podatku - interpretacja urzędu skarbowego

Podatniczka zapytała, czy przekazanie w formie darowizny towarów i wyposażenia sklepu spożywczo-przemysłowego na rzecz swojego syna prowadzącego działalność gospodarczą o podobnym charakterze (czego następstwem będzie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej) wiąże się z koniecznością odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od zapasów towarów i wyposażenia jak w przypadku likwidacji działalności gospodarczej.

Ze stanu faktycznego opisanego przez podatniczkę wynika, że rozważa ona możliwość przekazania synowi z dniem 1 stycznia 2005 r. sklepu spożywczo-przemysłowego wraz z wyposażeniem i zapasem towarów handlowych. Syn podatniczki prowadzi również działalność gospodarczą w zakresie handlu. Zarówno podatniczka, jak i jej syn wybrali na 2004 r. formę opodatkowania: zasady ogólne według skali podatkowej, obydwoje są podatnikami podatku VAT. W ocenie organu podatkowego do zamierzonego działania darowizny (towarów i wyposażenia) w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w obowiązującym stanie prawnym będzie miał zastosowanie przepis art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, a poniesione koszty nabycia - z chwilą darowania towarów tracą cechę poniesienia w celu uzyskania przychodu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00