Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-07-20

Jak wyliczyć... czas pracy kierowcy

Założenie
Jan Kowalski - kierowca zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy przyszedł 20 czerwca do pracy na godz. 8.00 (normalnie pracuje od 8.00 do 16.00). Do god. 9.00 czekał na polecenie prezesa, od 9.00 do 11.00 jeździł z prezesem po mieście, potem przez 2 godziny mył samochód. O godz. 13.00 wyjechał w delegację. Prowadził samochód przez kolejne 4 godziny. Następnie przez 3 godziny czekał na prezesa, który uczestniczył w spotkaniu. Potem przez kolejne dwie godziny znowu prowadził pojazd. O godz. 22.00 dojechał do hotelu. Co w przedstawionej sytuacji będzie podlegało wliczeniu do czasu pracy kierowcy w tym dniu?
Rozwiązanie
W przedstawionej sytuacji czasem pracy będzie większość czynności wykonywanych tego dnia przez kierowcę, poza trzygodzinnym okresem oczekiwania na wezwanie prezesa w trakcie delegacji. Jest to uregulowany w przepisach o czasie pracy kierowców czas pozostawania w dyspozycji (odrębny od czasu dyżuru), za który przysługuje czas wolny lub wynagrodzenie.
Podstawa prawna
Czas pracy kierowcy został uregulowany w szczególny sposób, co wynika ze specyfiki tej pracy. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców określa m.in. czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych, obowiązkowe przerwy w prowadzeniu i gwarantowane okresy odpoczynku. W zakresie nieuregulowanym ustawą stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00