Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-01-11

Rozliczanie wynagrodzeń w 2011 r.

W 2011 r. nie ulegają zmianie zasady rozliczania wynagrodzeń pracowników. Obowiązują bowiem te same, jak w 2010 r., regulacje służące ich podatkowemu rozliczeniu, tj.: skala podatkowa, kwota wolna od podatku oraz zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Zmianie ulegają jednak zasady poboru zryczałtowanego podatku od tzw. małych zleceń. Jak co roku zmieniają się również wskaźniki istotne dla rozliczenia wynagrodzeń, np. poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę czy graniczna kwota poboru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rząd rozważa jeszcze możliwość podniesienia stawki składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatnika.

Rozliczenie pracownika

Zakres pojęcia "przychód uzyskany z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, stosunku służbowego lub spółdzielczego stosunku pracy" jest znacznie szerszy niż pojęcia "wynagrodzenie za pracę", którym posługują się przepisy prawa pracy. Przykładowo - ekwiwalent za pranie odzieży wypłacony pracownikowi nie stanowi wynagrodzenia za pracę, ale mieści się w pojęciu przychodu z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Do przychodów z tego źródła (art. 12 updof) należy bowiem zaliczyć otrzymane przez pracownika:

● wynagrodzenia za wykonaną pracę (co odpowiada definicji ww. "wynagrodzenia za pracę" - uchwała SN z 30 grudnia 1986 r., sygn. akt III PZP 42/86 OSNC 1987 r., nr 8, poz. 106),

● wszelkie inne wypłaty pieniężne związane ze stosunkiem pracy, spółdzielczym stosunkiem pracy czy stosunkiem służbowym,

● wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz ekwiwalenty za te świadczenia,

● wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Poprzez użycie w art. 12 ust. 1 updof określenia "w szczególności" ustawodawca wymienia przykładowe świadczenia, które należy zaliczyć do źródła przychodu, jakim jest zatrudnienie na podstawie stosunku pracy (stosunku służbowego). Jest to jednak katalog otwarty.

Obecnie dużo kontrowersji wzbudza pojęcie "nieodpłatnych" lub "częściowo odpłatnych" świadczeń. W wyroku WSA w Poznaniu z 19 stycznia 2010 r. (sygn. akt I SA/Po 836/09) sąd uznał, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00