Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-09-29

Jak rozliczyć podatkowo umorzenie zobowiązań z tytułu zawartych transakcji na opcjach walutowych

W latach 2008 i 2009 wiele firm poniosło ogromne straty w wyniku zawartych transakcji na opcjach walutowych. W wielu przypadkach doszło do upadłości firm, w innych spółki stanęły na granicy bankructwa. Banki, chcące zrealizować przynajmniej część zysków z tytułu tych operacji, często umarzały część zobowiązań pod warunkiem spłaty pozostałej części, którą rozkładały na nieoprocentowane raty na okres kilku lat. Obecnie w związku z tym nasuwają się następujące pytania:

PROBLEM

1. Czy takie umorzenie zobowiązania opcyjnego nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla spółek z punktu widzenia prawa podatkowego?

2. Czy koszt zawartych kontraktów opcyjnych w części niezapłaconej (umorzonej) będzie stanowił dla spółki koszt podatkowy?

3. Czy w związku z rozłożeniem przez bank zobowiązania na nieoprocentowane raty powstanie u spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia (brak wynagrodzenia z tytułu udzielonej pożyczki)?

RADA

1. Umorzenie części zobowiązań z tytułu opcji walutowych będzie przychodem w momencie umorzenia.

2. Koszt zawartych kontraktów, mimo iż niezapłacony, będzie stanowił dla spółki koszt podatkowy w dacie zapadalności opcji.

3. W związku z rozłożeniem przez bank zobowiązania na nieoprocentowane raty nie powstanie w firmie przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia (z tytułu nieoprocentowanej pożyczki).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00