Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-18

Jak zaksięgować w pkpir nieściągalną należność

Po długotrwałym procesie egzekucji należności przez komornika okazało się, że nie ma możliwości jej odzyskania od dłużnika. Komornik podjął zatem decyzję o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Czy w takiej sytuacji możemy tę należność uznać za koszt podatkowy? Jeżeli tak, to w jakiej kwocie - czy będzie to kwota netto czy brutto (była to należność z niezapłaconej faktury VAT)? W jakim terminie można odpisać taką należność w koszty?

PROBLEM

RADA

Podatnik może zaliczyć nieściągalną wierzytelność do kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto, jeżeli zaliczył ją wcześniej do przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorcy często borykają się z problemem nieściąganych wierzytelności. Warto zatem posiadać wiedzę na temat możliwości zoptymalizowania skutków podatkowych wywieranych przez tego rodzaju zdarzenia. Co do zasady przychody, mimo że niezapłacone, muszą zostać opodatkowane. Podatnik, który wykonał usługę bądź sprzedał towar, na dowód czego wystawił fakturę VAT, musi udokumentowany przychód opodatkować. Ustawodawca umożliwił jednak w określonych sytuacjach zaliczenie nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Z art. 23 ust. 1 pkt 20 updof wynika, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wierzytelności nieściągalne, które:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00